لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

هشدار هيلاری کلینتون به رهبران آفریقا


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به رهبران آفریقا هشدار داده است که آنها باید به حقوق مردم خود احترام بگذارند یا قدرتشان را از دست خواهند داد.

خانم کلینتون این موضوع را روز چهارشنبه در سخنانی در دانشگاهی در داکار، پایتخت سنگال، در نخستین مرحله سفری ۱۱ روزه به آفریقا، عنوان کرد و یادآور شد آفریقاییان خواهان تغییر در کشورهایی هستند که در آنها گروهی کوچک همه چیز دارند در حالی که اکثر مردم در فقر دست و پا می زنند.

او گفت رهبرانی که ناراضیان را سرکوب می کنند، حاضر نیستند از قدرت دست بردارند، و خود را به بهای مردمشان غنی می سازند، در طرف نادرست تاریخ ایستاده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به تشریح استراتژی جدید آمریکا نسبت به آفریقا پرداخت و گفت این استراتژی بر هدف های توسعه و رشد اقتصادی، پیشبرد صلح و امنیت، و تقویت نهادهای دمکراتیک استوار است.

هیلاری کلینتون که پیشتر در روز چهارشنبه با رییس جمهوری جدید سنگال ملاقات کرد، در سخنانش این کشور را به عنوان یک مدل دمکراسی برای آفریقای غربی ستود ، همچنین از غنا و لیبریه برای ادامه پای بندی به قانون اساسی در برابر بحران های اخیر تجلیل کرد.

روز پنجنشبه وزیر امور خارجه آمریکا به اوگاندا خواهد رفت و پیش از آن که رهسپار آفریقای جنوبی شود، قرار است در سودان جنوبی، کنیا و مالی توقف کند.
XS
SM
MD
LG