لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

کلینتون خواستار کمک پاکستان به برچیده شدن پناهگاه های طالبان شد


کلینتون خواستار کمک پاکستان به برچیده شدن پناهگاه های طالبان شد
کلینتون خواستار کمک پاکستان به برچیده شدن پناهگاه های طالبان شد

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید قصد دارد پاکستانی ها را برای کمک به از بین بردن پناهگاه های طالبان در مرز با افغانستان زیر فشار بگذارد.

کلینتون این موضوع را روز پنجشنبه در کنار حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در کابل عنوان کرد. او قرار است امشب همراه با دیوید پتریوس رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای دیدارهایی با مقام های پاکستان وارد اسلام آباد شود.

کلینتون و کرزی پیشتر درباره تلاش های آشتی با طالبان و انتقال امنیت بحث کردند.

کلینتون در یک کنفرانس خبری در کابل گفت پاکستان نقش مهمی در آینده افغانستان ایفا می کند و کشورهای همسایه و آمریکا باید برای برخورد با تهدید مشترک طالبان همکاری کنند. وی گفت پاکستان برای بر عهده گرفتن نقش اصلی در نبرد با ستیزه گران زیر نظرخواهد بود.

مقام های آمریکا و افغانستان، پاکستان را به حمایت از گروه های شورشی در افغانستان متهم کرده اند، اسلام آباد این اتهام را رد می کند.

آمریکا همچنین پاکستان را برای حمله نظامی علیه شبه نظامیان در منطقه عشایری وزیرستان شمالی، که پایگاه شبکه حقانی مرتبط با القاعده تلقی می شود، زیر فشار گذاشته است.

ژنرال اشرف کیانی فرمانده ارتش پاکستان روز سه شنبه گفت آمریکا باید به جای آن بر برقراری ثبات در افغانستان تمرکز کند.

روز پنجشنبه، سربازان ارتش پاکستان در ناحیه قبایلی خیبر در امتداد مرز افغانستان دست به حمله زدند، دو سرباز و پنج شبه نظامی کشته شدند.

پیش از این هیلاری کلینتون به گروهی از زنان و سیاستمداران در افغانستان گفت او جهت بررسی شرایط فعلی در ارتباط با آینده کشور به آنجا سفر کرده است.

کلینتون همچنین طرح هایی را برای کنفرانس های آینده درباره افغانستان، که قرار است در ماه نوامبر در استانبول و در ماه دسامبر در بن برپا شود، بررسی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG