لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

سفر وزیر خارجه آمریکا به آسیای میانه


سفر وزیر خارجه آمریکا به آسیای میانه
سفر وزیر خارجه آمریکا به آسیای میانه

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در سفر دیپلماتیک خود به آسیای میانه، طی سخنانی در قزاقستان، بر تعهد واشنگتن به ارتقاء وضعیت حقوق بشر در این منطقه تاکید کرد.
خانم کلینتون روز سه شنبه این سخنان را در گفت و گو با شماری از دانشجویان و فعالان مدنی در آستانه، پایتخت قزاقستان و پیش از شرکت در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا، ایراد کرد.
او در این سخنان گفت قزاقستان با میزبانی نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا، تعهد خود به اصول حقوق بشر را ثابت کرد. او در عین حال هشدار داد هنوز در ارتباط با ارتقای وضعیت حقوق بشر در آسیای میانه، راه درازی در پیش است.
هیلاری کلینتون یکی از ۶۰ مقام ارشد سیاسی بین المللی است که در اولین نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۱ سال گذشته، شرکت می کند.
شرکت کنندگان در این نشست دو روزه، درباره اولویت های فوری و وضعیت افغانستان گفت و گو خواهند کرد.

خانم کلینتون در ادامه این سفر از کشورهای قرقیزستان، ازبکستان و بحرین نیز دیدار خواهد کرد.
وی روز سه شنبه وارد آستانه، پایتخت قزاقستان شد. خانم کلینتون در این سفر با نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان و همچنین وزیر خارجه آن کشور دیدار و درباره مسائل استراتژیک گفتگو می کند.
در قرقیزستان، خانم کلینتون با خانم روزا اتونبایوا، که ریاست دولت موقت آن کشور را در دست دارد گفتگو خواهد کرد.
در این مذاکرات در تحولات سیاسی پس از انتخابات پارلمانی اخیر در آن کشور بازنگری خواهد شد.
خانم کلینتون سپس به تاشکند، پایتخت ازبکستان میرود.
وزیرخارجه آمریکا در بحرین در اجلاس سالانه مجمع موسوم به گفتگوی منامه در سال ۲۰۱۰ شرکت و یک سخنرانی کلیدی، ایراد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG