لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

سفر هیلاری کلینتون به منطقه بالکان


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، برای دیداری سه روزه به منطقه بالکان سفر کرده است. خانم کلینتون قرار است در سارایوو با رهبران بوسنی و هرزگوین دیدار و با آنها در زمینه اهمیت اصلاحات سیاسی در این کشور گفتگو کند. روند پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا و ناتو نیز از دیگر مسائل مورد گفتگو میان وزیر امور خارجه آمریکا و مقام های بوسنی و هرزگوین است.

فیلیپ گوردن، یک مقام بلند پایه وزارت امور خارجه آمریکا، پیشتر گفته بود که خانم کلینتون در این سفر با سه نامزد مقام ریاست جمهوری در بوسنی و هرزگوین و نیز ولنتین اینزکو، نماینده ویژه اتحادیه اروپا، در این منطقه ملاقات می کند. به گفته وی خانم کلینتون هیچ راهی را برای حل شکاف های سیاسی موجود در بوسنی و هرزگوین به مقام های این کشور تحمیل نمی کند. او گفت که قانون اساسی جدید باید توسط شهروندان بوسنی تدوین شود. خانم کلینتون قرار است در بلگراد، پایتخت صربستان با بوریس تادیچ، رییس جمهوری، و سایر مقام های بلندپایه ی این کشور ملاقات کند. وی از آنجا به کوسوو سفر و به طور خصوصی با یاکوب کراسنیکی، رییس دولت موقت این کشور، ملاقات می کند. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین قرار است با اعضای جامعه صرب کوسوو در گراچانیکا دیدار کند. سفر خانم کلینتون با دیدار وی از بروکسل پایان خواهد یافت.

جیمز استاینبرگ، قائم مقام وزارت امور خارجه ایالات، متحده پیشتر به صدای آمریکا گفته بود که ایالات متحده و اتحادیه اروپا آماده اند به بلگراد و پریستینا برای رسیدن به توافق کمک کنند.

جیمز استاینبرگ گفت که این گفتگوها بجای مسائل پیچیده تر احتمالا بر موضوعاتی مانند گمرک و ارتباطات متمرکز خواهد بود.

صربستان کوسوو را به رسمیت نمی شناسد.

نتایج اولیه انتخابات سراسری بوسنی که در اوائل ماه جاری برگزار شد نمایانگر آن است که احتمالا مساله ارائه سمت ریاست جمهوری به سه نفر با بن بست مواجه خواهد شد.

مقام های ایالات متحده در زمینه تنش های سیاسی قومی در بوسنی و هرزگوین صلح شکننده ای را که در پی قرارداد دیتون در سال ۱۹۹۵ در این منطقه برقرار شد، با مشکل مواجه کند.

XS
SM
MD
LG