لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

آمریکا و لهستان قرار داد دفاع موشکی را امضا می کنند


آمریکا و لهستان توافقنامه دفاعی مهمی امضا کرده اند که بر اساس آن یک پایگاه موشکی در آن کشور تاسیس خواهد شد.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و همتای لهستانی او رادوسلاو سیکورسکی، روز شنبه در مراسم امضای قرار داد در شهر کراکوو حضور یافتند. پایگاه موشکی بخشی از یک برنامه بازنگری شده استقرار سیستم دفاعی آمریکا در اروپا است که یک سیستم رادار در جمهوری چک را نیز شامل می شود.
کلینتون گفت برنامه جدید سالها زودتر از برنامه ای که دولت قبلی آمریکا تهیه کرد بود، وارد عمل خواهد شد، و اعضای اتحادیه ناتو نیز کاملا از آن حمایت می کنند.
روسیه همچنان به برنامه دفاع موشکی اعترض دارد و می گوید این سیستم نیروی بازدارنده استراتژیک آنرا تضعیف می کند. اما، کلینتون تاکید کرد که سیستم کاملا دفاعی است و متوجه روسیه نیست.
کلینتون همچنین یاد آور شد که مسکو پیشنهاد شرکت در یک کوشش دفاعی منططقه ای علیه تهدید های مشترک، از جمله ایران، را نپذیرفته است. با این حال گفت پیشنهاد همچنان بقوت خود باقی است.
کلینتون روز شنبه در پی دیداری از اوکراین وارد لهستان شد و از آذربایجان، ارمنستان و گرجستان دیدن خواهد کرد.
او همچنین در یک کنفرانس بین المللی درباره پیشبرد دمکراسی در لهستان سخن گفت و قرار است در مراسم بزرگداشت رهبران آن کشور، از جمله لخ کاچینسکی رییس جمهوری سابق، که در سقوط هواپیما در روسیه کشته شد، حضور یابد.
در اوکراین، کلینتون از شه وندان خواست در برابر کسانی که سعی دارند کشور آنها را ناچار سازند بین اتحاد با روسیه یا غرب یکی را برگزینند ایستادگی کنند. او همچنین رهبران اوکراین را تشویق کرد آزادی اطلاعات و عقاید را گسترش دهند و بر شفافیت دولت بیافزایند.

XS
SM
MD
LG