لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

کلینتون: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران قدرت می گیرد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده تحریم های خود را بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران متمرکز می کند زیرا این تشکیلات روز بروز بیشتر در تصمیم گیری های امنیتی، سیاسی و اقتصادی درگیر می شود.

کلینتون روز سه شنبه در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت در حالی که سپاه نفوذ خود را افزایش می دهد، ایران به کشوری سرسخت تر و سرکوبگر تبدیل می شود.

کلینتون اظهار نظر کرد که تغییر کانون قدرت در ایران از رهبران مذهبی و سیاسی به سپاه ممکن است از آشوب داخلی در نتیجه انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد ناشی شده باشد.

در مساله اتمی، هیلاری کلینتون گفت ایالات متحده هرگز دستی را که دراز کرده است عقب نخواهد کشید، اما افزود ایران باید مشت خود را «باز کند».

وزیر امورخارجه آمریکا، که در پایان سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس سخن می گفت اظهار داشت قدرت های جهانی موافقت کرده اند بر فشار بر ایران بیافزایند و در جستجوی برقراری تحریم هایی علیه آن هستند.

خانم کلینتون برای جلب حمایت متحدان آمریکا از برقراری تحریم های سخت تر علیه تهران به منطقه رفته بود.

در مورد روند صلح خاورمیانه، کلینتون گفت مهم است که نسبت به حل مناقشه اسراییل و فلسطینیان خوش بین باقی ماند. او گفت دو طرف با مخاطرات زیادی روبرو هستند، و سرانجام تشخیص خواهند داد که بازگشت به میز مذاکرات به نفع آنها خواهد بود.

در اشاره ای به نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، خانم کلینتون گفت بدون توجه به این که یک رهبر اسراییل هنگام آغاز کار چه اندازه محافظه کار باشد، او سرانجام تشخیص خواهد داد که مصالح عالیه کشور ایجاب می کند به گفت و گو بنشیند.

کلینتون افزود فلسطینیان نیز باید بفهمند که خودداری از مذاکره و باقی گذاشتن خلاء قدرت، فقط موجب خشونت بیشترمی شود.

XS
SM
MD
LG