لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۵۳

کلینتون: آمریکا و اروپا نیاز دارند مشارکت خود را تقویت کنند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده و فرانسه برای مقابله با چالش های قرن بیست و یکم باید مشارکت خود را نوسازی و تقویت کند.

کلینتون این موضوع را امروز، جمعه، در سخنانی در آکادمی نظامی فرانسه در پاریس عنوان کرد و گفت برای رویارویی با خطرات جدید، مانند تروریسم، حملات و حک کردن اینترنتی ، تغییر آب و هوا و تهدیدهایی که متوجه تدارکات انرژی در اروپا است، به رویکردهای جدید نیاز است.

کلینتون گفت ناتو برای مقابله با چالش های جدید در استراتژی های خود بازنگری می کند و اظهار داشت ایالات متحده نیز درباره راه هایی برای کمک سرگرم بررسی است.

کلینتنون این نظر را که جای اروپا در فهرست ارجحیت های دولت اوباما پایین آمده است رد کرد، و امنیت اروپا را یک «لنگر سیاست خارجی آمریکا» نامید.

کلینتون همچنین به مناسبات آمریکا با روسیه اشاره کرد و گفت دولت اوباما به پیشرفتی که در دوسال گذشته در روابط دو کشور صورت گرفته است مباهات می کند.

کلینتون مخالفت آمریکا با پیشنهاد روسیه برای تدوین پیمان های امنیتی جدید برای اروپا را تکرار کرد، اما گفت آمریکا متعهد است راه هایی را برای بهبود مشارکت ناتو و روسیه و افزایش همکاری با روسیه در سیستم دفاع موشکی را بررسی کند.

هیلاری کلینتون گفت آمریکا و متحدانش همچنین نیاز دارند در جهت تهیه چارچوب امنیتی جدید برای کنترل تسلیحات با روسیه کار کنند.

کلینتون، که پس از شرکت در کنفرانس افغانستان در لندن، به پاریس رفت، پیشتر با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه ملاقات کرد.

کلینتون گفت آمریکا برای توسعه حوزه دمکراسی و ثبات در سراسر اروپا کار می کند، و کوشش هایی را که در بالکان، اوکراین، قفقاز، روسیه و قبرس جریان دارد یاد آور شد.

XS
SM
MD
LG