لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

هشدار کلینتون در مورد خطرات هسته ای در پیش روی جهان


در مورد ایران، خانم کلینتون گفت آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت و آلمان، معروف به گروه پنج بعلاوه یک، رویکردی دو سویه را دنبال می کنند

هیلاری کلینتون، وزیرامور خارجه آمریکا، در سخنانی در واشنگتن نسبت به خطرات هسته ای که در برابر جهان قرار دارد هشدار داد و گفت لازم است تمام کشورها به چالش های برآمده از تسلیحات اتمی، گسترش آنها، و تهدید امکان دستیابی تروریست ها به چنین تسلیحاتی بپردازند.

خانم کلینتون با تاکید بر هدف بوجود آوردن جهانی بدون تسلیحات اتمی، یاد آور شد که " گستره و شدت چالش های گسترش این تسلیحات نگران کننده است." او به دو کشوری که فعالیت هایشان موجب نگرانی های مشخص و فوری است اشاره کرد:

**** جامعه بین المللی نتوانست کره شمالی را از تولید تسلیحات اتمی باز دارد. ما اینک در کوشش های دیپلماتیک برای متوقف ساختن چنین حرکتی در ایران درگیر هستیم. ایران به نادیده گرفتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد ، که می خواهد فعالیت های غنی سازی را متوقف سازد و به تعهدات بین المللی خود عمل کند، ادامه می دهد."

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت : خنثی کردن جاه طلبی های اتمی کره شمالی و ایران برای تقویت پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی بسیار مهم است:

**** در چارچوب مذاکرات شش جانبه، ما برای دیداری دو جانبه با کره شمالی آماده هستیم، اما بازگشت آن به میز مذاکرات کافی نیست. تحریم های جاری تا زمانی که پیونگ یانگ گام های قابل تایید و برگشت ناپذیری بسوی خلع سلاح کامل اتمی بر ندارد، کاهش نخواهد یافت.

در مورد ایران، خانم کلینتون گفت آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت و آلمان، معروف به گروه پنج بعلاوه یک، رویکردی دو سویه را دنبال می کنند:
*** اگر ایران در برداشتن گام هایی برای کاهش نگرانی های عمیق بین المللی از برنامه اتمی اش جدی باشد، ما به تعامل هم در سطح چند جانبه و دوجانبه، جهت بحث در باره مجموعه مسایلی که ایران و آمریکا را برای مدتی چنین طولانی از هم جدا نگاهداشته است، ادامه خواهیم داد. در به روی آینده بهتر با ایران باز است، اما روند تعامل نمی تواند بی پایان باشد."

وزیر امور خارجه گفت تمام ملت ها مسئول هستند رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را تقویت کنند و به بحران جاری رعایت آن، که برخی از کشورها احساس می کنند می توانند تعهدات خود را نادیده بگیرند و با مصونیت از قطعنامه های شورای امنیت سرپیچی کنند، بپردازند.

وزیر امور خارجه گفت تمام ملت ها مسئول هستند رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را تقویت کنند و به بحران جاری عدم رعایت آن بپردازند که برخی از کشورها احساس می کنند می توانند تعهدات خود را نادیده بگیرند و با مصونیت از قطعنامه های شورای امنیت سرپیچی کنند.

خانم کلینتون گفت ایالات متحده به کار با کشورهای دیگر برای مقابله با تهدید های فوری تسلیحات اتمی ادامه خواهد داد، در همین حال سعی خواهد کرد شیوه های تایید رعایت پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات را بهبود بخشد، مجازات های عدم پای بندی به آنرا سخت تر کند، شبکه های غیر قانونی گسترش تسلیحات اتمی را از هم بپاشد، و تهدید تروریسم اتمی را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG