لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

کلینتون، کوشش برای حل اختلافات چین با همسایگانش


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سومین توقف خود در یک گشت منطقه ای به پکن رفته است، با این هدف که رهبری چین و همسایگانش را به موافقت با سیستمی برای حل اختلافات سرزمینی در دریای چین جنوبی تشویق کند.

کلینتون می خواهد پکن در شیوه مدیریت اختلافات با اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی – آسه آن – کار کند، با این امید که از ادامه مناقشه در منطقه سرشار از منابع معدنی جلوگیری شود. پکن، که بر تقریباً تمامی دریا ادعا دارد، در برابر امضای چنین توافقی ایستادگی کرده است، و به جای آن ترجیح می دهد بطور انفرادی با مدعیان رقیب، از جمله تایوان، فیلیپین، ویتنام، مالزی و برونی، معامله کند.

کلینتون روز سه شنبه پیش از آن که از اندونزی رهسپار چین شود گفت کشورهای جنوب شرقی آسیا باید جبهه واحدی برای برخورد با اختلافات تشکیل دهند. او این نظر را در پی دیدارهایی با رییس جمهوری اندونزی و دبیر کل آسه آن در جاکارتا ابراز داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا دو روز با مقامات چین گفت و گو خواهد کرد، آنها تاکنون درگیری آمریکا در اختلافات دریایی را رد کرده اند و سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری علیه «مداخله» آمریکا هشدار داد.

رسانه های چین نیز سلسله حملاتی را علیه سیاست آمریکا در منطقه آسیا – اقیانوسیه آغاز کردند. روزنامه گلوبال تایمز، ارگان حزب کمونیست، هشدار داد واشنگتن بین چین و همسایگانش شکاف انداخته است، در حالی که خبرگزاری شین هوا واشنگتن را به مشکل آفرینی پنهانی متهم کرد.

رالف کوسا، تحلیلگر امنیتی در مجمع پاسیفیک در هاوائی به صدای آمریکا می گوید شانس مناقشه مسلحانه تمام عیار بین چین و دیگر مدعیان رقیب اندک است. اما همچنین می گوید احتمال نمی رود کلینتون در جریان دیدار از چین به پیشرفت قابل ملاحظه ای در نزدیک کردن مواضع پکن و همسایگانش دست یابد.

واشنگتن گفته است در اختلافات جهت گیری نمی کند، اما از ادعاهای دریایی فزاینده چین انتقاد کرده است. روز دوشنبه کلینتون مستقیما از چین انتقاد نکرد، ولی گفت «هیچ طرفی نباید گامی که بر تنش بیفزاید بردارد یا به کاری که مرعوب کننده دیده شود دست بزند.»

انتظار می رود مذاکرات کلینتون در پکن بر حقوق بشر و نیز چندین مساله بین المللی دیگر، از جمله بحران سوریه و برنامه اتمی ایران نیز متمرکز باشد.
XS
SM
MD
LG