لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

درخواست کلینتون برای افزایش حضور آفریقای جنوبی


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا آفریقای جنوبی، بزرگترین قدرت اقتصادی قاره، را تشویق کرده است نقش بزرگتری در صحنه جهانی برعهده بگیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با سخنانی در دانشگاه وسترن کیپ در حومه کیپ تاون به دیداز از آفریقای جنوبی پایان داد. او از دانشجویان خواست با برخورد با چالش های قرن ۲۱ به میراث نلسون مندلا قهرمان مبارزه با تبعیض نژادی، پای بند بمانند.

خانم کلینتون گفت آمریکا می خواهد در مقوله هایی مانند توسعه، تجارت و سرمایه گذاری، صلح، امنیت و دمکراسی نزدیکتر با آفریقای جنوبی کار کند. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از جاکوب زوما رییس جمهوری افریقای جنوبی و جامعه توسعه آفریقای جنوبی برای کمک به زیمبابوه در تدوین قانون اساسی جدید قدردانی کرد و از رهبران منطقه خواست به تصویب سریع قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در آن کشور کمک کنند.

کلینتون از آفریقای جنوبی درخواست کرد از اقدامات شورای امنیت علیه دولت سوریه و کوشش برای جلوگیری از دست یافتن ایران به تسلیحات اتمی کمک کند. کلینتون همچنین اعلام کرد واشنگتن انتقال یک برنامه ضد ایدز را به آفریقای جنوبی، که دارای بالاترین نرخ آلودگی به ویروس اچ آی وی در جهان است، آغاز کرده است.

آمریکا در دوره تابو امبکی رییس جمهوری سابق آفریقای جنوبی دسترسی آن دولت به اعتبارات اچ آی وی و ایدز را محدود کرد. او وجود ارتباط بین اچ آی وی و ایدز با درمان های شناخته شده بین المللی برای بیماری را رد می کرد.

واشنگتن از سال ۲۰۰۴ سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در برنامه اچ آی وی و ایدز آفریقای جنوبی هزینه کرده است. هرچند آفریقای جنوبی در کاهش بیماری ایدز به پیشرفت هایی نائل شده، اما بیش از ۱۷ درصد جمعیت کشور به ویروس اچ آی وی آلوده هستند.
کلینتون، که در دیداری چهار روزه در آفریقای جنوبی بسر می برد، روز سه شنبه در پره توریا با مقامات بلندپایه ملاقات کرد و خواهان مناسبات عمیق تر بین آفریقای جنوبی و آمریکا شد.

وزیر امور خارجه آمریکا از آفریقای جنوبی به نیجریه، غنا و بنین خواهد رفت. او در این سفر يازده روزه بیشتر بر امنیت و افزایش تجارت و سرمایه گذاری آمریکا تمرکز داشته است.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه از کلینتون خواست رییس جمهوری نیجریه را برای توجه به افزایش خشونت در شمال و مرکز کشور زیر فشار بگذارد.
XS
SM
MD
LG