لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

تاکید کلینتون بر استقرار دمکراسی در کنیا


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید مردم کنیا باید برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه با یکدیگر کار کنند و مدلی برای آفریقا و جهان باشند و رهبران آنها را تشویق کرد از خونریزی های پس از انتخابات که کشور پنج سال پیش متحمل شد پرهیز کنند.

انتخابات عمومی قرار است در ماه مارس برگزار شود، نتایج انتخابات قبلی در سال ۲۰۰۷ یک کشتار سیاسی – قومی براه انداخت که در آن بیش از ۱۲۰۰ تن کشته شدند.

خانم کلینتون روز شنبه در نایروبی به خبرنگاران گفت ایالات متحده تعهد کرده است به دولت کنیا در تضمین آزاد، عادلانه و شفاف بودن انتخابات آینده کمک کند.

کلینتون با موائی کیباکی رییس جمهوری، که بر اساس قانون نمی تواند برای سومین بار کاندیدای ریاست جمهوری شود، و ریلا اودینگا نخست وزیر، که در نظر سنجی ها از دیگر کاندیدا ها برای جانشینی کیباکی جلوتر است، ملاقات کرد.

کلینتون همچنین با رهبران سومالی ملاقات خواهد کرد و قصد دارد آنها را ترغیب کند روند سیاسی انتقال سیاسی را مطابق برنامه تکمیل کنند.

روز پنجشنبه، در پی تصویب قانون اساسی موقت در سومالی، کلینتون رهبران کشور را تشویق کرد باقیمانده کار ها را بسرغت و با شفافیت تکمیل کنند. رهبران سومالی باید اعضای پارلمان بعدی را انتخاب کنند و رییس جمهوری جدید برگزینند.

کلینتون از کنیا رهسپار مالاوی و آفریقای جنوبی می شود.
XS
SM
MD
LG