لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

کلینتون: وضعیت حقوق بشر در روسیه پیشرفت به سوی دموکراسی را تهدید می کند


مسکو همچنین بر سر قتل های حل ناشده چندین فعال حقوق بشر در چین، از جمله ناتالیا استمیرووا در اوایل سال جاری، با انتقاد روبرو بوده است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید حمله به روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر در روسیه «نگرانی بزرگی» است که پیشرفت به سوی آزادی های دمو کراتیک را تهدید می کند.

کلینتون این نظر را روز چهارشنبه در مسکو در جمع دانشجویان دانشگاه، و در پایان سفری پنج روزه به اروپا ابراز داشت. او گفت مردم باید آزاد باشند «مواضعی متفاوت» برگزینند و سوء استفاده از قدرت را به چالش بگیرند.

پیشتر، هیلاری کلینتون به یک ایستگاه رادیویی در مسکو گفت او در ملاقات روز سه شنبه با دیمتری مدودف، رییس جمهوری، مساله قتل های روزنامه نگاران را مطرح ساخت.

کلینتون این موضوع را چالشی جدی با «عملکرد خوب یک جامعه» نامید.

دولت های غربی از زمان کشته شدن آنا پولیتکواسکایا، روزنامه نگار و منتقد کرملین، در سال ۲۰۰۶، مسکو را برای بهبود وضع رعایت حقوق بشر زیر فشار گذاشته اند.

مسکو همچنین بر سر قتل های حل ناشده چندین فعال حقوق بشر در چین، از جمله ناتالیا استمیرووا در اوایل سال جاری، با انتقاد روبرو بوده است.

در رویدادی جداگانه، روز چهارشنبه در حالی که کلینتون درباره آزادی های سیاسی سخن می گفت، گروهی از قانون گذاران روسیه در اعتراض به تقلب در انتخابات محلی، از پارلمان خارج شدند. آنها می خواستند رای ها که پیروزی های عمده ای را برای اعضای حزب متحده روسیه به رهبری ولادیمیر پوتین، نخست وزیر، نشان می دهد، بازشماری شود.

کلینتون سفر به روسیه را با دیداری از تاتارستان، در شرق مسکو، که بخش بزرگی از جمععت آن مسلمان هستند، پایان داد.

XS
SM
MD
LG