لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۶

آغاز نشست تغييرات آب و هوا در آفريقای جنوبی


آغاز نشست تغييرات آب و هوا در آفريقای جنوبی
آغاز نشست تغييرات آب و هوا در آفريقای جنوبی

کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد تغيير آب و هوا امروز، دوشنبه، در آفريقای جنوبی آغاز به کار کرد. نمايندگان بيش از ١٠٠ کشور جهان برای شرکت در اين نشست دو هفته ای در دوربان گرد آمده اند تا مساله کاهش گازهای گلخانه ای را مورد گفتگو قرار دهند.

کريستيانا فيگورز، مذاکره کننده ارشد سارمان ملل متحد در زمينه آب و هوا، در يک مصاحبه مطبوعاتی گفت وی انتظار دارد دولت ها بزودی در مورد کاهش گازهای گلخانه ای کشورهای صنعتی، تصميمی اتخاذ کنند.

پيش بينی مصيبت های طبيعی ناشی از گرمايش زمين در آينده، شرکت کنندگان را بر آن داشته است تا بر بن بست چگونگی کاهش گاز کربنيک و ساير آلاينده ها، فائق آيند.

هدف عمده اين نشست جايگزينی پيمان کيوتو با يک توافقنامه جديد است.

پيمان کيوتو که در سال ١۹۹۷ به امضا رسيد ۳۷ کشور صنعتی را ملزم می ساخت که ميزان توليد گاز کربنيک خود را از تا سال ۲٠١۲ به زير ۵ درصد ميزان توليد خود در سال ١۹۹۰ کاهش دهند. شرکت کنندگان می خواهند کشورهای ثروتمند و صنعتی اين درصد را افزايش دهند.

دزموند توتو، اسقف اعظم آفريقای جنوبی، در دعوت به گردهمايی، از اين نشست حمايت کرده و گفت: ما برای مبارزه با گرمايش زمين و تغيير آب و هوا آماده می شويم.

قهرمان جنبش ضدتبعيض نژادی آفريقای جنوبی کشورهايی را که مايل به امضا قرارداد جديدی برای کاهش آلاينده ها نيستند سرزنش کرده و گفت: کشورهايی هستند که خواستار توافقنامه الزامی به کاهش گاز کربن نيستند. ما به آن ها می گوييم ما فقط همين يک خانه را داريم.

پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک های جهان، نيز در مراسم دعای روز يکشنبه در واتيکان از شرکت کنندگان در نشست خواست پيمان بين المللی را به منظور کاهش گازهای گلخانه ای، تدوين کنند و افزود: دوستان عزيز کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد تغيير آب و هوا در دوربان آفريقای جنوبی تشکيل شده است. من اميدوارم اعضا جامعه بين المللی متفق القول برای اين پديده نگران کننده و پيچيده با در نظر گرفتن نياز جوامع مستمند و نسل های آتی راه حل مسئولانه و معتبری را بيابند.

اميد می رود اين نشست که دو سال قبل در کپنهاگ با ناکامی روبرو شد اين بار سرانجام داشته باشد.

XS
SM
MD
LG