لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

هانسن: افزایش کربن می تواند سطح آب دریاها را در آینده تا چند متر افزایش دهد


هانسن: افزایش کربن می تواند سطح آب دریاها را در آینده تا چند متر افزایش دهد
هانسن: افزایش کربن می تواند سطح آب دریاها را در آینده تا چند متر افزایش دهد

دهم اکتبر امسال مردم کشورهای مختلف مراسمی را در پاسداشت محیط زیست برگزار کردند. در افغانستان، دوستداران محیط زیست درخت کاشتند و در چین، دانشجویان در رقابت های مربوط به انرژی پاکيزه، شرکت کردند. در آمریکا نیز رویدادهای مختلفی در این زمینه، برگزار شد.

فعالان محیط زیست، دانشمندان و سایر شهروندان در روز پاسداشت محیط زیست در برابر کاخ سفید دست به گردهمایی زده و از رییس جمهوری آمریکا خواستند سیاست های زیست محیطی را در این کشور، فعال تر کند.

انجمن دوستداران زمین حامی این رویداد بود. اریک پیکا، رییس این انجمن، می گوید دوستداران زمین رویدادهای مشابهی در دیگر کشورها نیز برگزار کردند تا حمایت خود را از محیط زیست، نشان دهند.

جیم هانسن، هواشناس و دانشمند پیشین ناسا، يکی از سخنرانان در گردهمایی فعالان محیط زیست در برابر کاخ سفید بود. او هشدار داد افزایش کربن می تواند سطح آب دریاها را در آینده تا چند متر افزایش دهد. او خواهان آن شد که دولت ایالات متحده این مساله را درک کند.

اما والتر کونینگهام، ستاره شناس و همکار سابق جیم هانسن، با نظر او موافق نیست و می گوید هانسن یک فعال سیاسی است که به دلیل پرحرفی در خصوص مسایل مربوط به تغییرات آب و هوایی، بقیه را می ترساند.

انتشار گازهای گلخانه ای دیگر موضوعی بود که در گردهمایی دوستداران محیط زیست مورد بحث قرار گرفت.

جیم هانسن گفت اگرچه چین در مقام دوم انتشار این گازها در جهان قرار دارد اما چین بر خلاف آمریکا در مسیر درستی قرار دارد چرا که به گفته او چین در زمینه انرژی خورشیدی، انرژی هسته ای و استفاده از توربین های بادی، سرمایه گذاری زیادی کرده است.

در روز پاسداشت محیط زیست، برنامه هایی در گوشه و کنار شهرهای آمریکا نیز برگزار شد که در آن از مردم خواسته می شد با تغییر رژیم غذایی خود از محصولات محلی و فصلی استفاده کنند تا وابستگی خود را به وارد کردن این محصولات از دیگر نقاط، کاهش دهند . به عقیده دوستداران محیط زیست، نحوه فعلی مصرف مواد غذایی تاثیرات مخربی بر محیط زیست دارد.

XS
SM
MD
LG