لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

دانش آموزان برای فشار بر اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل به اعتصاب جهانی دست می زنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - هزاران نفر در آسیا و اروپا روز جمعه به راهپیمایی های خواهان اقدامات بیشتر درباره تغییرات اقلیمی پیوستند. آن ها می کوشند رهبران سیاسی شان را برای ارائه راه حل های فوری در کنفرانس هفته آینده سازمان ملل متحد تحت فشار بگذارند.

گرتا تونبرگ، کنشگر سوئدی، که قرار بود به اعتصاب دانش آموزی لیسبون ملحق شود، به علاقمندانش در رسانه های اجتماعی گفت سفر دریایی محیط زیستی اش در اقیانوس اطلس از نیویورک با با بادهای شدید روبرو شده و ورود او را چند روز به تاخیر انداخته است.

جنبش دانش آموزی پرتغال کماکان انتظار دارد هزاران نفر به راهپیمایی جمعه بپیوندند تا زمینه را برای ورود قریب الوقوع این کنشگر سرشناس در آستانه اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در مادرید از ۲ تا ۱۳ دسامبر آماده کنند.

ماریانا لوکا، ۱۴ ساله، در لیسبون، گفت: «ما آرزو داشتیم او این جا بود، اما این جنبش باید به فعالیت خود بدون او ادامه دهد. ما باید پیام خود را بفرستیم و سیاسیون را پیش از اجلاس تغییرات اقلیمی تحت فشار بگذاریم.»

انتظار می رود اعتصاب تغییرات اقلیمی در ۲۳۰۰ شهر در ۱۵۳ کشور سراسر جهان انجام بگیرد.

کارشناسان هشدار می دهند که افزایش شدید درجه حرارت کره زمین طی قرن جاری می تواند موجب رسیدن سطح گازهای گلخانه ای به رکوردی جدید شده و عواقبی ویرانگر را به همراه بیاورد.

لندن، بمبئی، تل آویو، وین، فرانکفورت، بانکوک، ورشو، برلین، پاریس و سیدنی صحنه تجمع های اعتراضی متفاوتی بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG