لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

آن چه شهروندان تهرانی استنشاق کرده اند، سم خالص است


آن چه شهروندان تهرانی استنشاق کرده اند، سم خالص است
آن چه شهروندان تهرانی استنشاق کرده اند، سم خالص است

پیش بینی می شود با بارش های پراکنده باران در تهران از روز دوشنبه از میزان غلظت آلاینده های هوای تهران کاسته شود.

سی و سه روز از بحران آلودگی هوای تهران می گذرد و باوجود استفاده از هواپیماهای سم پاشی که تهران را آبپاشی کردند شاخص کیفیت هوای تهران همچنان در شرایط هشدار است.

سبزپرس در بررسی خود اعلام کرده: «با توجه به افزایش غلظت آلاينده ذرات معلق كمتر از دو و نيم ميكرون در هوای تهران شاخص کیفیت هوا در حالت هشدار است. براساس این گزارش بر غلظت کلیه آلاينده ها نسبت به روز گذشته افزوده شده است.

سازمان هواشناسی گزارش کرده آسمان تهران کمی ابری، غبارآلود و به تدریج ابری است كه به اين ترتيب انتظار می‌رود شرايط هشدار در شاخص وضعیت کیفیت هوای تهران ادامه داشته باشد. روند رو به افزایش آلاینده های هوای تهران روز شنبه نیز ادامه یافت.

از دوشنبه آلاینده ها کمتر می شوند

در این میان مدیرکل هواشناسی استان تهران به خبرگزاری ایسنا گفت بعلت آغاز برف و بارش در شمال پیش بینی می شود با بارش های پراکنده باران در تهران و بارش برف در ارتفاعات از روز دوشنبه از غلظت آلاینده های هوای تهران نیز کاسته شود.

مهندس جباری مدیرکل هواشناسی استان تهران افزود: بر اين اساس آسمان تهران در روز يكشنبه نيمه ابری با غبار صبحگاهي بتدريج با افزايش ابر در پاره‌ای نقاط بارش باران پيش‌بينی شده است كه بدين ترتيب حداقل و حداكثر دمای تهران در اين روز به ۴ و ۱۴ درجه سانتيگراد بالای صفر می‌رسد همچنين در روز دوشنبه نيز آسمان پايتخت ابری در پاره‌ای نقاط با بارش باران و برف و وزش بادخواهد بود كه حداقل و حداكثر دما به يك و ۱۱ درجه سانتيگراد بالای صفر می‌رسد.

برآورد شده آلودگی هوای تهران روزانه تا چهارصد میلیارد تومان خسارت به اقتصاد شهری وارد کرده است.

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در مورد اثرات این آلودگی بر سلامت شهروندان گفت: بر اساس آماری که از وزارت بهداشت گرفته شده ، ۴۰ درصد مراجعه به اورژانس و بیمارستان ها افزایش یافته است. او اضافه کرد که در ۲۴ روز گذشته آن چه شهروندان تهرانی استنشاق کرده اند، سم خالص بوده است.

باران اسیدی پیامد آب پاشی تهران

در چنین اوضاعی ست که مشاوران احمدی نژاد، که به گفته یکی از کارشناسان آب و هوایی، متخصص «طرح های زود بازده» اند، طرح آبپاشی تهران را به یاری هواپیماهای سم پاش به اجرا گذاشتند که به گفته شهردار تهران بیشتر یک شوخی بود تا اقدامی جدی.

یک کارشناس آب و هوایی نیز بارش باران اسیدی بر تهران را ناشی از این اقدام دولت احمدی نژاد ارزیابی کرد.

امنیتی کردن آلودگی تهران و چندین سال سانسور اخبار هوای تهران

اما مشاور محیط زیستی شهردار تهران برای نخستین بار زبان به انتقاد از دولت گشوده و سیاستهای ویرانگر عدم آگاهی رسانی به شهروندان و پنهان نگاه داشتن اخبار مربوط به کشنده بودن وضعیت هوایی تهران را به انتقاد گرفته افزود: در چند سال گذشته موضوع آلودگی هوا را امنیتی کرده و آن را اعلام نکرده اند و تمام مدت گفته اند که سیاه نمایی نکنید و الان در حالی این آمارها اعلام می شود که مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا می تواند با جانباختگان جنگ هشت ساله قابل مقایسه باشد.

عدم آگاهی رسانی آلودگی هوای تهران از سوی رسانه های برون مرزی

یکی از کارشناسان آب و هوایی گفت: سیاست چندساله اخیر دولت مبنی بر امنیتی کردن موضوع آلودگی هوای تهران و مخفی نگاه داشتن این آلودگی از دید رسانه ها چنان خوب کار کرده بود که حتا رسانه های فارسی زبان خارج کشور نیز از آن غافل مانده و نتوانستند در این زمینه مردم را آگاه کنند.

کاهش ضریب هوشی شهروندان:

دكتر ايرج خسرونيا رييس هيات مديره جامعه پزشكان متخصص داخلی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: تداوم آلودگی هوا به تدريج بر عملكرد مغز اثر منفی می‌گذارد و كاهش درصد ضريب هوشی را در پی دارد.

وی درباره تاثير آلودگی هوا بر دستگاه تنفسی گفت: ذرات ريز معلق در هوا و گازهای سمی مانند منواكسيد كربن و تركيبات ازت از طريق دستگاه تنفسی وارد بدن و به آن جذب می‌شوند بنابراين آلودگی هوا بر راه‌های هوايی و سيستم عصبی انسان تاثير مستقيم می گذارد.

رييس هيات مديره جامعه پزشكان متخصص داخلی درباره علايم تاثير آلودگی هوا بر بدن اظهار كرد: بيمار به تدريج شروع به سرفه و در ادامه تنگی نفس پيدا مي‌كند. افزايش ضربان قلب، تيره شدن رنگ زبان و به اصطلاح پرخون شدن چشم ها از ديگر علايم تاثير آلودگی بر بدن است. افراد مبتلا به اين علايم، دچار ضعف عمومی می‌شوند بنابراين آنان را بايد به مكان های غيرآلوده منتقل كرد.

XS
SM
MD
LG