لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

در آستانه نشست تغییرات آب و هوایی در پاریس: چطور باید جلوی گرم شدن زمین را گرفت؟


انتظار اصلی از کنفرانس دو هفته‌ای تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد که بزودی در پاریس آغاز می‌شود، این است که کشورهای شرکت کننده تا سال ۲۰۱۵ به اهداف خود برای حل مشکل گرم شدن زمین برسند.

این مشکل جهانی یک راه حل دارد. سطح گاز کربن به سطحی پایین‌تر از آنچه امروز هست، باید برسد. اگر این اتفاق بیفتد، گرمای زمین بطور مخرب افزایش نمی یابد. کشورهای جهان متعهد شده اند امسال در نشست پاریس به توافقی در این مورد برسند. اما اگر توافقی هم در این مورد بدست آید، راه های اجرایی کردن این توافق چیست؟ جین بوجادویسکی، خبرنگار صدای آمریکا در گزارشی به دنبال پاسخ این سوال است.

در مبارزه با اثرات مخرب گرم شدن روز افزون کره زمین امیدهایی وجود دارد.

دان بیر، عضو کمیته مشترک اقتصادی و منابع طبیعی کنگره ایالات متحده در این مورد می‌گوید: "ایالات متحده در هفت سال گذشته بیش از هر کشور دیگری برای کاهش انتشارگازکربن در فضای زمین تلاش کرده است."

وی افزود: "بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان نیز به سختی روی این موضوع کار می‌کنند. من به مذاکرات پاریس در این مورد بسیار خوشبین هستم. حتی کشورهای بزرگی که بیشترین آلودگی اتمی را دارند مانند چین و هند با برنامه به این کنفرانس خواهند آمد."

با این حال، یکی از سخت‌ترین مسائل، تامین مالی کشورهای در حال توسعه برای کمک به توسعه منابع انرژی پایدارشان است.

پروفسور "مونا سرفتی" از دانشگاه جورج میسون در ویرجینیای آمریکا می گوید راه حل هایی وجود دارد: "افزایش صفحات سلولی خورشیدی در بیش ازیک دهه گذشته فوق العاده بوده است و به مراتب سریع‌تر از آنچه بوده که کسی تصورش را بکند."

وی افزود: "در حال حاضر تولید انرژی خورشیدی از تولید انواع دیگر انرژی در بعضی از نقاط کم هزینه‌تر شده است. بنابراین آنچه که ما نیاز داریم گسترش تولید انرژی خورشیدی ارزان قیمت است، به طوری که در بسیاری از مناطق که قادر به دریافت انرژی خورشیدی یا بادی هستند، این انرژیهای قابل تجدید در دسترس باشند."

اما آلیا حاج، از شورای دفاع از منابع طبیعی می‌گوید هیچ راه حل سریعی برای این مشکل وجود ندارد: "کشورهای در حال توسعه بیشتر در معرض تغییرات آب و هوایی هستند. آن‌ها نیازمند کمک جهان صنعتی هستند که مسئول بسیاری از آلودگی‌هایی است که باعث گرمایش زمین شده است."

وی افزود: "البته این به این معنا نیست که خود کشورهای در حال توسعه لازم نیست شروع به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای خود کنند. ما نیاز به پیدا کردن یک راه حل برای بسیج منابع مالی به اندازه کافی داریم تا مطمئن شویم که آن‌ها قادر به مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی هستند."

با این حال، شانس رسیدن به یک توافق جامع در کنفرانس پاریس همچنان نامشخص است.

XS
SM
MD
LG