لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

گرمای شدید در کانادا؛ دانشمندان «تغییرات اقلیمی ناشی از انسان» را عامل اصلی این افزایش دما می‌دانند


همزمان با موج بی‌سابقه گرما در کانادا دانشمندان اعلام کردند که این گرمای شدید به طور مستقیم به تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیتهای انسانی مرتبط است.

سازمان محیط‌ زیست و تغییرات اقلیمی کانادا، دمای تابستان امسال در استان‌های انتاریو، کبک و نواحی شرقی این کشور را بین دو تا ده برابر بالاتر از حد معمول دانسته و تاکید کرد که این افزایش دما به دلیل تغییرات اقلیمی و ناشی از اقدامات مخرب انسانی است.

به گزارش «گلوبال‌نیوز» میزان گرما در شرق انتاریو در اواخر خرداد امسال به دمای ۲۹ درجه سانتیگراد رسید که ۷/۴ درجه بالاتر از حد معمول است.

در جنوب کبک نیز در این مدت، دما به طور متوسط ۲۹/۵ درجه سانتیگراد بود که این میزان ۱۰/۷ درجه بالاتر از حد معمول گزارش شده است.

گرمای شدید در کانادا بخشی از یک موج گرمای گسترده است که بر این کشور و ایالات متحده تأثیر گذاشته است و در روزهای آغازین این هفته باعث صدور هشدارهای گرما در بیشتر استانهای این کشور عمدتا سرد شد.

سازمان محیط‌ زیست کانادا پیش‌بینی کرده که دمای برخی مناطق استان بریتیش کلمبیا این هفته به ۴۰ درجه سانتیگراد و دما در آلبرتا و ساسکاچوان نیز به حداقل ۳۰ درجه سانتیگراد برسد.

نتایج یک مطالعه جامع توسط ۵۷ دانشمند از سراسر دنیا نشان داده است که نرخ گرم شدن زمین در سال ۲۰۲۳ به بالاترین سطح خود در تاریخ رسید و در این میان افزایش نرخ گرمایش در کانادا و قطب شمال به حدی از هشدار رسیده که دولت‌ها و شهروندان باید اقدامات جامعی را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی به ویژه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام دهند.

دولت کانادا وعده داده است که تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را به میزان ۴۰ تا ۴۵ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۰۵ کاهش دهد.

تعدادی از کارشناسان هم می‌گویند که دانشمندان برای چندین دهه، میزان تخریبی را که تنها مقدار اندکی از گرمایش هوا می‌تواند ایجاد کند، دست کم گرفته بودند.

XS
SM
MD
LG