لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۴

اوباما رهبران جهان را به کوشش برای رسیدن به توافق در مقابله با پدیده تغییر آب و هوا ترغیب می کند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه به رهبران جهان در آخرین روز کنفرانس تغییر آب و هوا در کپنهاگ گفت زمان آن رسیده است که «ملت های جهان در پشت مقصودی مشترک متحد شوند.»

آقای اوباما با یادآورشدن این که وقت می گذرد، گفت: «ما آماده ایم این کار را همین امروز انجام دهیم، اما لازم است حرکتی در تمام طرف ها صورت گیرد.»

مذاکره کنندگان پس از دو هفته گفت و گو نتوانسته ند در مورد تدوین قراردادی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، که بسیاری از دانشمندان آن را مسئول گرمایش زمین می دانند، به توافق برسند.

اختلاف بین کشورهای غنی و فقیر بر سر هدف های کاهش تشعشع و تامین هزینه های آن یک عامل تنش بوده است.

رییس جمهوری آمریکا بی آنکه مشخصا به چین اشاره کند، گفت بدون تقسیم اطلاعات، یک توافق بین المللی نمی تواند به دست آید.

کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما نخست وزیر چین را برای دومین بار در یک روز، به دیداری خصوصی دعوت کرد.

آقای اوباما همچنین روز جمعه با گروهی از رهبران کشورها ملاقات کرد.

خودداری آمریکا از کاهش عمیق انتشار گاز گلخانه ای و خودداری چین از موافقت با تایید کاهش های تشعشع در آن کشور، دو مانع بزرگ رسیدن به توافق هستند.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، شرکت کنندگان در کنفرانس را تشویق کرد با «احساسی مصالحه آمیز، احساسی مشترک و با شجاعت» پیش بروند.

ایالات متحده و چین به عنوان دو بزرگترین عامل انتشار گازهای گلخانه ای در جهان، و نمایندگان کشورهای پیشرفته و در حال رشد، نقش رهبری را در کنفرانس کپنهاگ بر عهده گرفته اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه اعلام کرد ایالات متحده به ایجاد یک صندوق ۱۰۰ میلیارد دلاری برای کمک به کشورهای درحال توسعه جهت مقابله با پیامدهای گرمایش زمین، در حالی که سطح دریاها بالا می رود، کمک خواهد کرد.

با این حال او گفت پیشنهاد آمریکا به موافقت کشورهای دیگر با کاهش تشعشع و تایید آن بستگی دادرو.

چین می گوید قراردادهای قبلی آن کشور و دیگر ملت های درحال رشد را از آنچه آن را کاهش های داوطلبانه تشعشع گازهای گلخانه ای می نامد، مستثنی می کند.

XS
SM
MD
LG