لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

مذاکرات کنفرانس آب وهوا در کپنهاگ متوقف شد


کمتر از دو روز پیش از ورود باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر از رهبران جهان به کپنهاگ، مذاکرات کنفرانس بررسی وضعیت آب و هوای جهان روز چهارشنبه در پی بروز اختلاف بر سر مجموعه گسترده ای از مسائل متوقف شد.

قرار است آنها روز جمعه با تعیین هدف هایی برای کاهش انتشار کربن موافقت کنند. برگزار کنندگان کنفرانس همچنین امیدوار هستند در مورد برنامه ای برای تامین هزینه کوشش های مبارزه با آلودگی هوا در کشورهای فقیر به توافق برسند.

اما نمایندگان این کشورها روز چهارشنبه به آنچه آنرا شکست دانمارک، میزبان کنفرانس، در تضمین شفافیت در مذاکرات جاری می نامند اعتراض کردند.

در این میان، پلیس دانمارک برای عقب زدن صدها معترض که سعی داشتند به طرف راه بندان های خارج از محل برگزاری کنفرانس هجوم برند، به گاز اشک آور و باتون متوسل شد و بیش از ۲۰۰ نفر را دستگیر کرد.

در داخل سالن، فعالان در اعتراض به اخراج اعضای یک گروه طرفدار محیط زیست بست نشستند.

پیشتر در روز چهارشنبه، وزیر امور آب و هوای دانمارک از ریاست کنفرانس استعفا داد. این اقدام به نخست وزیر دانمارک اجازه می دهد ریاست کنفرانس را، در حالی که رهبران جهان برای آخرین روزهای کنفرانس وارد می شوند، بر عهده بگیرد.

گوردون براوان نخست وزیر بریتانیا، که شامگاه سه شنبه وارد کپنهاگ شد، گفت شکست در انجام اقداماتی برای کاهش انتشار گازهای سمی می تواند بر کیفیت زندگی میلیون ها نفر اثر بگذارد.

XS
SM
MD
LG