لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

فرانسه و اتیوپی خواهان همکاری ملت ها در کنفرانس تغییر آب و هوا هستند


فرانسه و اتیوپی خواهان همکاری ملت ها در کنفرانس تغییر آب و هوا هستند
فرانسه و اتیوپی خواهان همکاری ملت ها در کنفرانس تغییر آب و هوا هستند

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه و ملس زناوی، نخست وزیر اتیوپی، می گویند اعضای اتحادیه اروپا و کشورهای آفریقایی با هدف های کاهش انتشار گازهای کربن موافقت کرده اند.

دو رهبر روز سه شنبه در کنفرانس تغییر آب و هوا در کپنهاگ از کشورهای دیگر درخواست کردند با شرایطی که آنها در بیانیه مشترکی تشریح کرده اند موافقت کنند.

فرانسه و اتیوپی، که به نمایندگی آفریقا در کنفرانس حضور دارد، خواهان اصلاحات و طرح هایی هستند که نصف کردن میزان تشعشع کربن تا سال ۲۰۵۰(از سطح سال ۱۹۹۰)، و ایجاد یک صندوق ۳۰ میلیارد دلاری، که قسمتی از آن، برای مبارزه با جنگل زدایی در کشورهای در حال رشد، از آن جمله است.

پیشتر چین کشورهای پیشرفته را به دور شدن از برخی قول هایی که برای کمک به کشورهای فقیر در مبارزه با تغییر آب و هوا داده اند، متهم می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه گفت حمایت مالی یک «شرط اصلی» برای موفقیت در اجلاس جاری در کپنهاگ است.

او می گوید پول هایی که کشورهای پیشرفته تا کنون تعهد کرده اند، از آنچه کشورهای در حال توسعه انتظار داشتند کمتر است.

چین بزرگترین کشور در حال رشد جهان است، و می خواهد خود پای بندی به هر قراردادی برای کنترل انتشار گازهای آلوده کننده هوا را کنترل کند. اما ایالات متحده بر تایید بین المللی تاکید دارد.

در حالی که مذاکرات روز سه شنبه ادامه یافت، اختلافات باقی است.

بسیاری از رهبران جهان، از جمله باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، قرار است در این هفته به امید امضای سند نهایی وارد کپنهاگ شوند.

کاخ سفید روز سه شنبه گفت آقای اوباما در کوشش برای ریختن شالوده یک توافق سیاسی در مورد تغییر آب و هوا، روز دوشنبه با نخست وزیران بنگلادش و اتیوپی تماس گرفت.

آقای اوباما، خانم شیخ حسینه را ترغیب کرد نقشی در کنفرانس آینده رهبران ایفا کند، و از نخست وزیر اتیوپی به خاطر نقش رهبری کننده او در آفریقا سپاسگزاری کرد.

XS
SM
MD
LG