لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

رهبران جهان می گویند کنفرانس آب و هوا ممکن است با شکست روبرو شود


رهبران جهان می گویند کنفرانس آب و هوا ممکن است با شکست روبرو شود
رهبران جهان می گویند کنفرانس آب و هوا ممکن است با شکست روبرو شود

رهبران جهان می گویند از آن بیم دارند که کنفرانس جهانی آب و هوا در کپنهاگ با شکست روبرو شود، آنها به شکاف های عمیق بین کشورهای غنی وفقیر در مورد میزان کاهش انتشار گاز کربن و این که چه کسی باید هزینه کوشش های مبارزه با آلودگی هوا را بپردازد استنتاد می کنند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه نسبت به یک فاجعه سیاسی هشدار داد، در حالی که کاخ سفید گفت بهتر خواهد بود کنفرانس روز جمعه بدون قرار داد جدید آب و هوا رها شود تا این که با یک قرار داد بد به پایان برسد.

اتحادیه اروپا از تمام کشورها خواست برای رسیدن به توافق انعطاف پذیری بیشتری نشان دهند

بیش از ۱۰۰ رییس دولت و کشور، از جمله باراک اوباما رییس جمهوری امریکا برای شرکت در کنفرانس روز جمعه در پایتخت دانمارک جمع شده اند.

پیشتر، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا، در کوشش برای شکستن بن بست مذاکرات کنفرانس آب و هوا در کپنهاگ، روز پنجشنبه اعلام کرد امریکا به تاسیس صندوقی ۱۰۰ ميليارد دلاری برای کمک به کشورهای فقیر جهت پرداخت هزینه های مبارزه با آلودگی هوا کمک خواهد کرد.

با این حال او گفت حمایت امریکا به توافق هایی از سوی کشورهای درحال رشد برای کاهش انتشار گاز کربن و یافتن راه هایی جهت تایید انجام چنین کاهشی بستگی دارد. کلینتون همچنین هشدار داد که واشنگتن وعده خود را پس خواهد گرفت مگر اینکه چین و دیگر اقتصادهای در حال رشد با ارائه طرح هایی برای تایید بین المللی کاهش انتشار گاز موافقت کنند.

چندین نفر از اعضای هیات نمایندگی چین گفتند پکن احتمال رسیدن به یک توافق فوری برای جایگزینی پروتکل کیوتو را، که در سال ۲۰۱۲ منقصی می شود، زیاد نمی داند.
با این حال، چند ساعت بعد، دیگر اعضای هیات گفتند آنها هنوز به رسیدن به توافق امیدوار هستند.

در پکن، سخنگوی وزارت امور خارجه چین از کشورهای توسعه یافته خواست هنگامی که موضوع کاهش انتشار گاز کربن پیش می آید، " خلوص نیت بیشتری نشان دهند"، و به کشورهای فقیر برای پرداخت هزینه های آن کمک کنند.

امریکا به دلیل پیشنهاد فقط یک کاهش ۱۷ درصدی از سطوح ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۲ مورد انتقاد قرار گرفته است، دولت های اروپایی یک کاهش ۲۰ درصدی را نسبت به سطوح سال ۱۹۹۰ پیشنهاد کرده اند.

اما کلینتون روز پنجشنبه در گفت گو با خبرنگاران، کاهش پیشنهادی امریکا را گامی مقدماتی بسوی یک کاهش ۳۰ درصدی تا سال ۲۰۲۵ توصیف کرد.

بن بست ظاهری بین کشورهای غنی و فقیر بر مذاکرات روز پنجشنبه، چند ساعت پیش از ورود پرزیدنت اوباما سایه انداخت. برخی از طرفداران محیط زیست ابراز امیدواری کرده اند که حضور رییس جمهوری امریکا در کنفرانس در روز جمعه بتواند به نجات مذاکرات کمک کند و آنها را به پایانی امیدبخش برساند.

XS
SM
MD
LG