لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۰

درگذشت کلیف رابرتسون، بازیگر قدیمی و برنده اسکار نقش «جان اف کندی»


درگذشت کلیف رابرتسون، بازیگر قدیمی و برنده اسکار نقش «جان اف کندی»
درگذشت کلیف رابرتسون، بازیگر قدیمی و برنده اسکار نقش «جان اف کندی»

کلیف رابرتسون، بازیگر قدیمی که در سال۱۹٦٣ در فیلمی درباره جنگ جهانی دوم نقش «جان اف کندی» رئیس جمهور آمریکا را ایفا کرد و برای بازی درفیلم «چارلی» در نقش یک مرد میانسال دچار عقب افتادگی ذهنی به جایزه اسکار دست یافت یک روز پس از جشن تولد ٨٨ سالگی خود دربیمارستان «استونی بروک» درشهر «لانگ آیلند» نیویورک درگذشت.

کلیف رابرتسون در طول ٥٠ سال زندگی حرفه ای در بیش از ٦٠ فیلم سینمایی از جمله «یکشنبه ها در نیویورک»، «سه روز کاندور» و «ستاره هشتاد» ظاهر شد. یکی از آخرین نقش های این بازیگر قدیمی، ایفای نقش «عمو بن» در سری فیلم های «مرد عنکبوتی» بود. او در طول سال ها در ده ها فیلم و سریال های مختلف تلویزیونی ظاهر شده است. برخی از نقش هایی که «کلیف رابرتسون» در تلویزیون بازی کرده است، از جمله فیلم هایی چون «روزهای شراب و گل سرخ» و «قمار باز» بعدها توسط بازیگران معروف دیگری چون «جک لمون» و «پل نیومن» برروی پرده سینما آمده است.

کلیف رابرتسون در اواسط دهه شصت میلادی برای ایفای نقش اول فیلم درام «بازی» Game، جایزه تلویزیونی «امی» را از آن خود ساخت.

رابرتسون از چهره های فعال تئاترهای برادوی به شمار می رفت و در نمایش های متعددی نقش های کلیدی برعهده داشت. او در زندگی واقعی و در اوائل دهه هفتاد میلادی از روی وقایع جنجالی در ارتباط با چک های قلابی که «دیوید بیگلمن» رئیس استودیوی کلمبیا با امضای او کشیده بود پرده برداشت وبا این کارهالیوود را تکان داد. این عمل باعث شد تا «کلیف رابرتسون» شانس به دست آوردن نقش در فیلم های هالیوود را برای مدتی طولانی از دست بدهد و تا اواسط ١٩٨٠ نامش در لیست سیاه این شهر قرار داشت و نمی توانست در هیچ فیلمی شرکت کند.

همسر کلیف رابرتسون، بازیگر سینما «دینا مریل» و دختر سرمایه دار معروف «ای اف هاتون» و یکی از ثروتمند ترین زنان دنیا به شمار می رفت.

XS
SM
MD
LG