لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

انتخابات ۲۰۲۰: تاثیر اعتراضات اخیر بر گزینش نامزد معاون ریاست جمهوری حزب دموکرات


کیشا لنس باتمز، شهردار آتلانتا، یکی از گزینه‌های جو بایدن برای نامزد معاونت ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۲۰
کیشا لنس باتمز، شهردار آتلانتا، یکی از گزینه‌های جو بایدن برای نامزد معاونت ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۲۰

جو بایدن اعلام کرده بود که حداکثر تا دو ماه دیگر، شریک انتخاباتی خود را معرفی خواهد کرد، اما مرگ یک بازداشتی سیاه‌پوست در مینیاپولیس، جمعه گذشته به تظاهرات اعتراض‌آمیز و خشونت‌بار گسترده‌ای دامن زد که می‌تواند محاسبه‌های قبلی بایدن، نامزد محتمل حزب دموکرات، برای رقابت با پرزیدنت ترامپ در انتخابات ماه نوامبر ۲۰۲۰ را در هم بریزد.

برخی از زنان سیاستمداری که در فهرست گزینه‌های احتمالی بایدن قرار داشتند، در پیامد تظاهرات روزهای شنبه و یکشنبه گذشته، موقعیت متفاوتی پیدا کردند. از جمله کیشا لنس باتمز، شهردار آتلانتا، که نطق پراحساس جمعه‌شب او برای دعوت به آرامش، به سرعت او را به یک چهره ملی تبدیل کرد. در حالی که سابقه بحث‌انگیز سناتور ایمی کلوبشار در مقام دادستان در مینیاپولیس در برخورد با خشونت پلیس، چشم‌انداز آینده را برای او، که قبلا سرآمد گزینه‌های بایدن تلقی می‌شد، پیچیده کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد برای بایدن ۷۷ ساله، گزینه نامزد معاونت ریاست جمهوری اهمیتی ویژه دارد؛ چون معاون او چهره‌ای انتقالی و طلایه‌دار نسل تازه‌ای از رهبران دموکرات تلقی خواهد شد.

روز دوشنبه،‌ در کلیسای سیاهپوستان در محل اقامت‌ بایدن در شهر ویلمینگتون ایالت دلوور، یکی از حاضران به جو بایدن گفت یک نامزد سیاهپوست برای مقام معاونت ریاست‌جمهوری، می‌تواند نظر جوانانی که در خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند، را عوض کند.

همچنین گفته می‌شود که بایدن، علاوه بر شهردار کیشا لنس باتنز از ایالت جورجیا، سناتور کامالا هریس از ایالت کالیفرنیا را هم در نظر دارد. ول دمینگز، نماینده دمکرات کنگره از فلوریدا، و فعال سیاسی استیسی ابرامز، عضو سابق شورای شهر آتلانتا، دو چهره دیگر سیاهپوست هستند که جو بایدن در فهرست گزینه‌های احتمالی خود قرار داده.

با توجه به تاریخچه خشونت پلیس علیه اقلیت‌ها و دیگر تبعیض‌ها در نظام قضایی ایالتی و فدرال، ناظران سابقه قضایی و یا انتظامی را برای گزینه‌های جو بایدن مشکل‌آفرین می‌دانند.

اما نماینده کنگره ول دمینگز، که سابقا ریاست پلیس شهر اورلاندو ایالت فلوریدا را برعهده داشت، روز یکشنبه در مصاحبه با آسوشیتدپرس از خود و دیگر نامزدهای معاونت ریاست جمهوری با سابقه‌های قضایی و یا انتظامی، دفاع کرد و گفت جامعه کسی را می‌خواهد که سیستم را از درون بشناسد.

XS
SM
MD
LG