لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

نهاد دولتی آمریکا: ایران به دلیل نقض فاحش و سیستماتیک آزادی مذهبی همچنان مورد «نگرانی ویژه» است


در این گزاره‌برگ به ابوالقاسم صلواتی و محمد مقیسه به عنوان دو «قاضی بدنام اعدام» اشاره شده است.
در این گزاره‌برگ به ابوالقاسم صلواتی و محمد مقیسه به عنوان دو «قاضی بدنام اعدام» اشاره شده است.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی روز چهارشنبه ۲۲ مرداد گزاره‌برگی را منتشر کرد که در آن اسامی شماری از مقام‌های ارشد رژیم جمهوری اسلامی، که به دلیل نقض شدید آزادی مذهبی مردم در ایران توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحت تحریم قرار گرفته‌اند، فهرست شده است.

در این گزاره‌برگ آمده است که دو دولت متوالی ایالات متحده در ده سال گذشته، با استناد به قانون مگنیتسکی و صدور چند فرمان اجرایی ریاست جمهوری، افرادی که مرتکب نقض حقوق مردم ایران برای انجام امور مذهبی خود شده‌اند را به فهرست تحریم‌ها اضافه کردند.

این گزاره‌برگ پیش‌زمینه‌ای از چندین مقام مرتبط با رهبر جمهوری اسلامی را در همین زمینه، و شرح مختصری از دو «قاضی بدنام اعدام» (اشاره به ابوالقاسم صلواتی و محمد مقیسه) که در پی اعتراضات مسالمت‌آمیز ۱۳۸۸ به صورت ناعادلانه احکام سنگینی علیه شهروندان ایرانی صادر کرده‌اند، ارائه کرده است. در این گزاره‌برگ همچنین نام افراد تحریم‌شده دیگری مانند محمد محمدی گلپایگانی، محسن رضایی، احمد جنتی، و ایوب سلیمانی نیز آمده است.

این نهاد مستقل و فراجناحی آمریکایی همچنین در گزارش سال ۲۰۲۰ خود به وزارت خارجه ایالات متحده توصیه کرده است که ایران را، به دلیل «نقض سیستماتیک، ادامه‌دار، و فاحش آزادی مذهبی» مردم آن کشور، همچنان در ردیف کشورهای «با نگرانی ویژه» نگاه دارد.

XS
SM
MD
LG