لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

عفو بین‌الملل به اعدام مخفیانه یک کودک‌‌مجرم در ایران اعتراض کرد


پوستر اعتراض به اعدام‌ در ایران- تصویر تزئینی
پوستر اعتراض به اعدام‌ در ایران- تصویر تزئینی

یک نهاد بین‌المللی دفاع از حقوق بشر اعدام جوانی که هنگام دستگیری کودک محسوب می‌شد در یکی از زندان‌های ایران را «تجاوزی بی‌رحمانه به حقوق کودک» دانست و آن را محکوم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۱۳ مرداد در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد، از اعدام یک جوان زندانی به نام «سجاد سنجری» خبر داد و نوشت که او سحرگاه دوشنبه ۱۱ مرداد در دیزل‌آباد، از توابع کرمانشاه، به دار آویخته شد.

سجاد سنجری در مرداد ماه ۱۳۸۹ هنگامی که ۱۵ سال داشت، به اتهام قتل با چاقو دستگیر شد و در دی‌ماه سال ۱۳۹۰ به جرم قتل به اعدام محکوم شد.

عفو بین‌الملل در گزارش خود می‌افزاید اعضای خانواده هنگامی از اجرای حکم با خبر شدند که از سوی مقامات زندان برای تحویل گرفتن جسد با آنها تماس گرفته شد.

دیانا الطحاوی، مدیر بخش خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل، اعدام مخفیانه سجاد سنجری را نمونه‌ای دیگر از «بی‌رحمی دستگاه قضایی در زمینه کودکان» در ایران توصیف کرد و گفت: «بر اساس قوانین بین المللی اجرای مجازات اعدام علیه اشخاصی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال دارند مطلقا ممنوع است و تجاوزی ظالمانه به حقوق کودک محسوب می‌شود.»

عفو بین‌الملل گزارش داد که سجاد سنجری در جریان محاکمه در دی‌ماه ۱۳۹۱ گفت که مقتول سعی کرده بود به او تجاوز کند. سنجری گفته بود که مقتول روز قبل از حادثه به او حمله کرده بود و به همین سبب، او برای ترساندن مقتول چاقوی آشپزخانه همراه داشت. اما دادگاه بعد از شنیدن اظهارات شهود در باره شخصیت خوب مقتول، دفاع سجاد سنجری را نپذیرفت و یادآور شد او نمی‌تواند دفاع از خود را بهانه کند، زیرا دست کم یک روز وقت داشت به مقامات رسمی اطلاع دهد و از ساکنان دهکده کمک بخواهد.

مدیر بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل، اعدام مخفیانه و بدون اطلاع خانواده را الگوی نگران‌کننده‌ای دانست که مقامات دادگستری، برای به حداقل رساندن امکان مداخله دولتی یا خصوصی برای نجات جان محکومان نوجوان، به آن متوسل می‌شوند.

XS
SM
MD
LG