لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

شاکی پرونده سعید طوسی خطاب به ابراهیم رئیسی: اگر درباره اجرای عدالت راست می‌گویید به این پرونده عادلانه رسیدگی کنید


قرآن‌خوانی سعید طوسی در بیت رهبر جمهوری اسلامی - آرشیو
قرآن‌خوانی سعید طوسی در بیت رهبر جمهوری اسلامی - آرشیو

یک شاکی پرونده سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که به تجاوز و آزار جنسی نوجوانانی که نزد او قرآن می‌آموختند متهم است، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه و نامزد ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰، با اشاره به اظهارات او در مناظره نخست مبنی بر شنیدن و نادیده گرفتن انتقادها، نوشته است که نه‌ تنها رئیسی برای «رسیدگی عادلانه» به پرونده سعید طوسی «هیچ کاری» نکرده، بلکه به متخلفان «مسئولیت هم داده است» و نحوه برخورد رییس قوه قضاییه با این پرونده «محک خیلی خوبی برای اثبات صدق سخنان» او است.

به گزارش انصاف‌نیوز، او در این نامه یادآوری کرده است که شاکیان این پرونده دو سال پیش نیز در نامه‌ای دیگر از طریق محمود صادقی، نماینده وقت مجلس، به رییس قوه قضاییه نوشته‌اند که «حق ما ضایع شده» است، اما «اقدامی صورت نگرفت.»

در این نامه با تاکید بر این که «اگر در جامعه‌ای قوه قضاییه اصلاح نشود، هیچ چیز اصلاح نخواهد شد»، از ابراهیم رئیسی خواسته شده است که برای اثبات «صدق سخنان» خود، این پرونده را «عادلانه» بررسی کند.

این شاکی پرونده سعید طوسی با اشاره به ادعای «مبارزه با فساد و شکستن خطوط قرمز در اجرای عدالت» از سوی رئیس قوه قضاییه، نوشته است: «ما توقع داشتیم با آقای غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضاء برخورد جدی می‌کردید که چرا پرونده را که معدّ صدور رأی توسط قاضیان محترم شعبه ۵۶ آقایان اهوارکی و رمضانی و آژیده در دادگاه تجدیدنظر بود از شعبه گرفته و دادرسی را به‌ مدت ۲سال بدون جهت و به صورت غیرقانونی به نفع متهم متوقف کرده و موجب اطاله دادرسی شده است.»

به گفته نویسنده نامه، پس از دو سال با فشار برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، غلامحسین اسماعیلی پرونده را به «دو مستشار عاریتی» داده تا «حکم تبرئه» برای سعید طوسی صادر کنند، اما آقای رئیسی به جای برخورد با او «به متخلف مسئولیت» هم داده است.

این شاکی پرونده سعید طوسی با نقل یک تجربه از تخلف بازپرس این پرونده، تصریح کرده است: «به آقای کیانمنش گفتیم چرا از نظرت عدول کردی و قرار مجرمیت را به منع تعقیب مبدل ساختی؟ مرتب می‌گفت من حجت شرعی داشتم! پرسیدیم جایی که پرونده شاکی خصوصی دارد، حجت شرعی چه معنایی دارد؟! گفتیم اگر بچه‌ی خودت هم بود حجت شرعی را اعمال می‌کردی؟ با لبخند ملیحانه‌ای گفت: نمی‌دانم!»

محمد گندم نژاد طوسی، معروف به سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به بیت رهبری، از حدود ده سال پیش با شکایت والدین برخی از قاریان نوجوان به آزار جنسی متهم شد. با پیگیری خانواده‌ها، قاضی پرونده در سال ۹۴ حکم چهار سال زندان برای این قاری نزدیک به بیت رهبر جمهوری اسلامی صادر کرد، اما در نهایت دستگاه قضایی ایران با دخالت نزدیکان بیت رهبر جمهوری اسلامی، دی ماه سال ۹۶ حکم برائت سعید طوسی را صادر کرد.

XS
SM
MD
LG