لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده شد


برزان نصرالله‌زاده، زندانی محکوم به اعدام در ایران. به گفته عفو بین الملل، او که در زمان بازداشت ۱۷ ساله بود، در طول بازجویی‌های خود تحت شکنجه‌های گوناگونی همچون شوک الکتریکی و سایر سوء رفتارها مجبور به اظهارات مجرمانه علیه خود شد.
برزان نصرالله‌زاده، زندانی محکوم به اعدام در ایران. به گفته عفو بین الملل، او که در زمان بازداشت ۱۷ ساله بود، در طول بازجویی‌های خود تحت شکنجه‌های گوناگونی همچون شوک الکتریکی و سایر سوء رفتارها مجبور به اظهارات مجرمانه علیه خود شد.

عفو بین الملل با انتشار فراخوانی خواستار لغو حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده، زندانی محکوم به اعدام در ایران، شد. آقای نصرالله‌زاده در زمان بازداشت ۱۷ سال داشت.

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۲۱ مهر با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به مقامات ایران، به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به حکم اعدام این جوان ایرانی واکنش نشان دهند و خواهان توقف حکم اعدام برزان نصرالله‌زاده شوند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، برزان نصرالله‌زاده یک کُرد اهل سنت ایرانی است که در تاریخ ۸ خرداد سال ۱۳۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات در سنندج بازداشت شد. وی چندین ماه بدون دسترسی به خانواده‌اش در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات محبوس بود و بدون برخورداری از وکیل مورد بازجویی قرار گرفت.

به گفته سازمان عفو بین الملل، برزان نصرالله‌زاده که در زمان بازداشت ۱۷ سال سن داشت، در طول بازجویی‌های خود تحت شکنجه‌های گوناگونی همچون شوک الکتریکی و سایر سوء رفتارها مجبور به اظهارات مجرمانه علیه خود شد و او را مجبور کردند در مقابل دوربین فیلمبرداری علیه خود اعتراف کند.

بر اساس اطلاعات موجود، دادگاه آقای نصرالله‌زاده به شدت ناعادلانه بوده است. در این دادگاه تصاویر حاصله از اعترافات او در مقابل دوربین فیلمبرداری به‌عنوان مدرک قابل قبول در دادگاه مورد استفاده قرار گرفته، و شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران او را به اتهاماتی نظیر «محاربه» محکوم کرد. حکم اعدام او مرداد ماه سال ۹۴ از سوی دیوان عالی تائید شده است.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که شهریور ماه سال جاری «مرکز اجرای احکام مشغول پردازش پرونده برزان نصرالله‌زاده شده است؛ امری که این نگرانی را ایجاد می‌کند که ممکن است اعدام وی برای تاریخی در آینده نزدیک برنامه‌ریزی شده باشد.»

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است: «ایران به عنوان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون حقوق کودک و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، موظف است علیه افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال دارند از مجازات اعدام استفاده نکند.» این سازمان می‌گوید که با این وجود رژیم جمهوری اسلامی «به این تعهد خود پایبند نبوده و همچنان به اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند ادامه می‌دهد.»

همچنین به گزارش این نهاد حقوق بشری، حکم اعدام دست‌کم ۲۵۱ نفر در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجرا گذاشته شده و عفو بین‌الملل توانسته است در این سال حکم اعدام چهار زندانی به نام‌های امین صداقت، مهدی سهرابی‌فر، امیرعلی شادابی، و تورج عزیز (عزیززاده) قاسمی را که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشتند و حکم اعدام آنها به مرحله اجرا گذاشته شده است، ثبت کند.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این نیز اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران بیش از هر کشور دیگری در جهان دست به اعدام محکومان نوجوان زده است. اردیبهشت ماه سال ۹۸ این سازمان در گزارشی اعلام کرد که ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی به تنهایی مسئول ۹۷ مورد اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در جهان است که معادل دو سوم کل این نوع اعدام‌ها است.

عفو بین‌الملل پرونده ۹۰ مورد از افرادی را که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند و اکنون در ایران در صف اعدام هستند را مستند کرده است. هر چند که تعداد واقعی بیش‌تر است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG