لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

شش زندانی سیاسی در زندان اوین به کرونا مبتلا شده‌اند؛ پروتکل بهداشتی رعایت نمی‌شود


عکس از بالا راست: امیرسالار داوودی و جعفر عظیم‌زاد و از پائین راست: اسماعیل عبدی و مجید آذرپی
عکس از بالا راست: امیرسالار داوودی و جعفر عظیم‌زاد و از پائین راست: اسماعیل عبدی و مجید آذرپی

همسر اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان می‌گوید، این معلم زندانی و ۱۱ نفر دیگر از زندانیان بند ۸ زندان اوین به کرونا مبتلا شده‌اند و در حال حاضر برخی از آنها وضعیت جسمی مناسبی ندارند.

منیره عبدی، همسر اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان روز دوشنبه ۲۰ مرداد در گفتگو با صدای آمریکا گفت که علاوه بر اسماعیل عبدی همسرش، چند زندانی سیاسی دیگر از جمله امیرسالار داودی وکیل دادگستری، جعفر عظیم‌زاده فعال کارگری، مجید آذرپی، محمدعلی مسیب‌زاده و محسن قنبری به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و در حال حاضر در بهداری زندان اوین از آنها نگهداری می‌شود.

به گفته خانم عبدی، دستکم از دو هفته پیش، این زندانیان با برخی از عوارض بیماری کرونا از جمله از دست دادن حس چشایی و بویایی روبرو شدند. منیره عبدی می‌گوید، غیر از این شش زندانی سیاسی، شش زندانی دیگر در این بند زندان اوین به کرونا مبتلا شده‌اند.

‌وی درباره شرایط نگهداری این زندانیان مبتلا به کرونا گفت آنها روز گذشته به بهداری زندان منتقل شدند و بدون رعایت فاصله اجتماعی، هر ۶ نفر از آنها را به دو اتاق مجزا منتقل کرده‌اند؛ از آنها بار دیگر آزمایش مخاط بینی گرفته شده و اعلام کرده‌اند تا ۴۸ ساعت پس از آزمایش، جواب قطعی اعلام می‌شود و در حال حاضر هم برای آنها مسکن تجویز شده است.

خانم عبدی با نگرانی از وضعیت سلامت همسر خود می‌گوید: «اسماعیل عبدی از آخرین اعتصاب غذای خود که به دو سال پیش بازمی‌گردد، به بیماری تنفسی مبتلا شده و در حال حاضر با ابتلا به این ویروس وضعیت مناسبی ندارد،‌ بدن درد شدید دارد و در تنفس با مشکل روبرو شده است. در حال حاضر دوز داروی تنفسی او را افزایش داده‌اند، اسپری آسم و قرص فشار خون با دوز بالا برای او تجویز کرده‌اند» اما با این حال به گفته منیره عبدی خانواده نگران هستند ریه این زندانی سیاسی دچار آسیب جدی شود.

خانم عبدی با اشاره به اینکه زندانیان قادر به رعایت مسائل بهداشتی در زندان نیستند، به صدای آمریکا گفت: «سال گذشته با آغاز شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران تنها یکبار دو عدد ماسک و یک ماده ضدعفونی کننده در اختیار زندانیان قرار دادند و پس از آن دیگر هیچگونه وسایل بهداشتی از جمله ماسک و یا مواد ضدعفونی کننده‌ در اختیار زندانیان قرار نگرفته است و زندانیان مجبور هستند وسایل بهداشتی را با هزینه خود و با قیمت بالا از بوفه زندان خریداری کنند.»

آزادی برخی از زندانیان از روز چهارشنبه ۷ اسفند ماه با صدور بخشنامه تازه رئیس قوه قضائیه آغاز شد ، که بر اساس آن با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس صادر شده است. در یکی از مفاد آن بخشنامه آمده است که آن دسته از زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.» این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی از جمله اسماعیل عبدی، امیرسالار داودی، مجید آذرپی و جعفر عظیم‌زاده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

همسر اسماعیل عبدی به صدای آمریکا می‌گوید: «ما چندین بار به دادیاری زندان مراجعه کردیم و تقاضای مرخصی کردیم، ‌تقاضا کردیم پروتکل‌های بهداشتی را در زندان رعایت کنند و یا تعداد زندانیان داخل هر اتاق را کاهش بدهند اما هیچ رسیدگی صورت نگرفت و هیچ زندانی سیاسی از بند ۸ زندان اوین به مرخصی اعزام نشد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

XS
SM
MD
LG