لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

واکنش مقامات قضایی به اعتصاب غذای بهنام محجوبی؛ انتقال این درویش گنابادی زندانی به بیمارستان روانپزشکی


بهنام محجوبی، درویش گنابادی، به اتهام اجتماع و تبانی به دو سال زندان محکوم شده است
بهنام محجوبی، درویش گنابادی، به اتهام اجتماع و تبانی به دو سال زندان محکوم شده است

بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی در اوین، تنها چند روز بعد از اعلام اعتصاب غذا و همراهی با نسرین ستوده، توسط مقامات قضایی به یک بیمارستان روانپزشکی منتقل شد.

ابراهیم الله بخشی، درویش گنابادی و از زندانیان سیاسی سابق که با آقای محبوبی در ارتباط است، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا جزئیاتی از انتقال آقای محجوبی به بیمارستان روانپزشکی را بیان کرد.

وی گفت که آقای محجوبی روز شنبه در تماسی به او گفته که قرار است او را برای ویزیت و چکاپ به یک مرکز درمانی اعزام کنند؛ اما آقای محجوبی بعدازظهر همان روز در تماس بعدی اطلاع داد که به «بیمارستان روانپزشکی راضی امین آباد منتقل شده است.»

به گفته آقای الله بخشی، بهنام محجوبی سابقه بیماری دارد و زندان در روند درمان او اخلال ایجاد می‌کند. او به صدای آمریکا گفت که وقتی دسترسی بهنام محبوبی به داروهایش محدود شد، او دست به اعتصاب غذا زد. وی گفت: «بعد از پنج روز دوباره زندان موافقت کرد که بار دیگر داروها را به او برسانیم تا این که خانم نسرین ستوده اعتصاب غذا کرد و بهنام محجوبی نیز در حمایت از خانم ستوده دست به اعتصاب غذا زد. آقای محجوبی بعد از ۱۰ روز چون دارو مصرف می کرد، نتوانست به اعتصاب خود ادامه دهد ولی زندان فشار را بر او بیشتر کرد و دوباره داروهایش را قطع کرد.»

این درویش زندانی سابق با اشاره به این که بهداری زندان اقدام به دادن ۱۷ قرص به بهنام کرد، افزود: «ولی او در تماس‌های تلفنی خود گفته بود که این داروها به او نمی‌سازد و باعث بی حس شدن سمت چپ بدنش شده است. او از ما خواسته بود تا [با مقامات قضایی] صحبت کنیم تا بار دیگر داروهای خودش را بیاورند که پس از نامه نگاری و پیگیری‌های متعدد در نتیجه دوباره داروها را به دست بهنام رساندم. اما دکتر بیمارستان او را مجبور کرده بود تا همان ۱۷ دارو که قرص خواب بودند را مصرف کند.»

او ادامه داد که بهنام به خاطر اثر منفی آن قرص‌ها بروی بدنش حاضر به مصرف ‌‌‌‌آن‌ها نشده بود به همین دلیل«تهدید شده بود اگر به مخالفت با خوردن این داروها ادامه دهد به امین آباد فرستاده می‌شود.»

به گفته آقای الله بخشی، بهنام محجوبی پس از انتقال به بیمارستان راضی امین آباد از امروز اعلام اعتصاب غذا کرده است و چندین بار نیز تهدید و گفته شده که «با شوک برقی اذیتت میکنیم.» او گفت: «دیگر هیچ خبری از بهنام نداریم و نمی دانیم وضعیت او چگونه است. اما در حال حاضر وضعیتش نگران کننده است.»

یک زندانی دیگر از حوادث گلستان هفتم

بهنام محجوبی از جمله دروایش گنابادی است که با اتهام اجتماع و تبانی درحوادث گلستان هفتم بازداشت شده است. او که به دوسال زندان محکوم شده در این مدت با وثیقه آزاد بوده است.

در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در ۱۴ بهمن‌ سال گذشته در گلستان هفتم مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله سابق دراویش گنابادی، تعداد زیادی از دراویش گنابادی خود را به آن خیابان رساندند تا از تجمع نیروها امنیتی و انتظامی مقابل خانه نورعلی تابنده جلوگیری کنند. آنها خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی شدند.

این تجمعات به درگیری نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش حاضر در آن محل منجر شد. در جریان این درگیری‌ها، که تا اول اسفند ادامه یافت، چند مأمور پلیس و عضو بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

ایالات متحده در سال‌های اخیر در گزارش‌های حقوق بشری خود، بارها به نقض گسترده حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده است.

آزار زندانی در بیمارستان روانپزشکی

آقای الله بخشی که مدتی با بهنام محبوبی در بیمارستان روانپزشکی در تماس بوده است، می‌گوید که او در یکی از این تماس‌های تلفنی اطلاع داده که در بیمارستان روانپزشکی «به شکل صلیبی بر روی تخت بسته شده، به او آمپول تزریق کرده‌اند، بدنش سِر شده، و توانایی زیادی برای صحبت کردن ندارد.» همچنین زمانی که آقای محجوبی اعتراض کرده که چرا به بیمارستان امین آباد آورده شده، دکتر این بیمارستان عنوان کرده است که بهنام با دستور قضایی به این بیمارستان آورده شده است و تا وقتی که دستورات قضایی پابرجا است، او در این بیمارستان می‌ماند.

این درویش زندانی سابق درباره وضعیت سلامتی آقای محجوبی نیز گفت: «بهنام یکسال پیش از تایید شدن حکم دوساله زندانش با مشکل اعصاب روبرو بود و تحت معالجه قرار داشت. او زمانی که می خواست خود را به زندان معرفی کند، نامه‌ای را به دادستان اوین ارائه داد که دکترش خطاب به دادگاه نوشته و اعلام کرده بود موکلش با توجه به وضعیت سلامی تحمل کیفر را ندارد اما آقای وزیری دادستان اوین این درخواست را قبول نکرد.»

او در ادامه به مشکلات مربوط به دسترسی بهنام محجوبی به دارو در زندان اشاره کرد و گفت: «چون بهنام داروهای تخصصی مصرف می‌کند و زندان این داروها را نداشته و تهیه هم نمی‌کرد، ما این داروها را تهیه می‌کردیم و برای بهنام می‌بردیم، تا این که زندان مخالفت کرد و دیگراین داروها را به بهنام ندادند.»

این درویش و زندانی سابق گفت که انتقال آقای محجوبی در حالی بوده که او درخواست اعزام به پزشکی قانونی را داشت، «نه یک بیمارستان روانی.»

او افزود: «مادر بهنام محجوبی نیز بعد از شنیدن آغاز اعتصاب غذای پسرش، حالش بهم خورد و به دلیل افت فشار در بیمارستان بستری شده است.»

آقای الله بخشی یادآور شد: «خواسته ما از مقامات قضایی این است که بهنام را به پزشکی قانونی بفرستند تا تعیین شود که او ایا تحمل کیفر را دارد یا خیر. یا داروهای بهنام را که پزشک معالجش یکسال است تجویز کرده، در اختیار او قرار دهند.»

او همچنین گفت: «بهنام حتی یک ماه پیش مبتلا به کرونا شد و دو هفته هم حالش بسیار بد بود. در آن زمان با این که درخواست مرخصی کرده بود و با این که وثیقه ۲۰۰ میلیونی در پرونده خود دارد، اما دادستانی با مرخصی موافقت نمی کند. هر چقدر پیگیری کردیم می گویند که زندانیان با جرایم امنیتی مشمول مرخصی نمی شوند.»

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران - از جمله زندانیان عقیدتی و سیاسی- توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG