لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

ادامه سرکوب‌های قومی در ایران؛ دو برادر به خاطر تاکید بر استفاده از زبان‌های محلی به تحمل ۵ سال زندان محکوم شدند


رضا واثقی (راست) و علی واثقی، دو فعال مدنی
رضا واثقی (راست) و علی واثقی، دو فعال مدنی

دو برادر در اردبیل به خاطر تاکید بر استفاده از زبان‌های محلی و قومی توسط دادگاه انقلاب اردبیل مجموعا به ۵ سال زندان محکوم شدند. این در حالی است که گفته می‌شود این دو برادر از حق دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند و ریاست دادگاه حتی به آنها اجازه دفاع از خودشان را نداده است.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت، علی و رضا واثقی کله‌درق، دو فعال ترک ایرانی، که اواخر خرداد ماه توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت شده بودند طی روزهای گذشته توسط قاضی مهدوی‌راد ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به اتهام آنچه «مشارکت درتبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور » و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شد، به ترتیب به ۳ و ۲ سال زندان محکوم شده‌اند.

این فرد مطلع که بنا به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت، علی و رضا واثقی در جلسه دادگاه از حق دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند و با آن که هیچکدام از اتهامات وارده را قبول نداشته‌اند، ریاست دادگاه اجازه دفاع به این دو برادر را نداده است.

بر اساس اطلاعات موجود، علی و رضا واثقی روز چهارشنبه ۲۱ خرداد با یورش ماموران وزارت اطلاعات به محل کار آنها با ضرب و شتم بازداشت شدند. آنها در ابتدا به بازداشتگاه وزارت اطلاعات، و پس از شش روز به زندان مرکزی اردبیل انتقال یافتند. در تاریخ ۲۷ خرداد علی واثقی با تودیع وثیقه صد میلیون تومانی و رضا واثقی با سپردن وثیقه ۱۲۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت نیروهای امنیتی پس از تفتیش محل کار و تخریب برخی از وسایل، تعدادی از وسایل شخصی این فعالان مدنی، از جمله کامپیوتر و تلفن همراه آنها، را ضبط کرده و با خود بردند.

این منبع مطلع با اشاره به این که دادگاه‌های ایران سفارشی و احکام صادره از قبل تعیین شده هستند به صدای آمریکا گفت:‌ «برادران واثقی تنها به این دلیل محکوم شده‌اند که خواهان رسیدن به حق و حقوق طبیعی خود مطابق اصل ۱۵ قانون اساسی - یعنی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدريس ادبيات آنها در مدارس‌، در كنار زبان ‌فارسی - هستند.»

این اولین بار نیست که یک فعال ترک ایرانی توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت و با احکام زندان روبرو می‌شود.‌ عباس لسانی یکی از ده‌ها فعال مدنی ترک ایرانی است که پس از بازداشت، به احکام طولانی مدت زندان محکوم شده و در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان تبریز سپری می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG