لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

ادامه فشارهای امنیتی به خانواده زندانیان سیاسی؛ اولین جلسه دادگاه دختر نسرین ستوده در ایران برگزار شد


تصویری از نسرین ستوده وکیل زندانی به همراه دخترش مهراوه خندان
تصویری از نسرین ستوده وکیل زندانی به همراه دخترش مهراوه خندان

نخستین جلسه دادگاه مهراوه خندان، دختر ۲۰ ساله نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، روز دوشنبه ۵ آبان در ایران برگزار شد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل حقوق بشری زندانی در ایران در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره جزئیات این دادگاه با اشاره به این که جلسه دادگاه دیروز دخترش مهراوه در ارتباط با تنشی بوده که در سالن ملاقات زندان اوین پیش آمده بود، افزود: اتفاق پیش آمده «بسیار معمول بود که ممکن است هر جای دیگر هم رخ دهد اما دادسرای اوین که یک دادسرای امنیتی است، بعد از این که همسر من اعتصاب غذا کرد، قصد داشت که یک ضربه روحی و روانی وارد کند و به همین دلیل به بهانه این پرونده به خانه ما آمدند و دخترم را بازداشت کردند.»

آقای خندان گفت که اتهام مهرواه در پرونده‌اش «توهین و ضرب و جرح مامور زندان اوین» عنوان شده است و جلسه دادگاه قاضی به عنوان سند از دادسرا و شاکی پرونده خواست تا ظرف ۲۴ ساعت فیلم دوربین مداربسته محل تنش که مربوط به آن روز بوده را به دادگاه ارائه دهند.

رضا خندان با بیان این که پس از گذشت هفت،هشت ماه [از ماجرا] هنوز فیلمی ارائه نشده است، افزود: قرار است پس از ارسال این تصاویرقاضی بدون تشکیل جلسه رای را صادر کند.

همسر نسرین ستوده با بیان این که مصطفی نیلی و شادی حلیمی وکالت پرونده دخترش را بر عهده دارند و دفاعیات خود را به این دادگاه ارائه کردند، افزود: به موازات این دادگاه دو نماینده قضایی از اوین و قرچک درخواست سازش و انصراف از ادامه پرونده را داشتند که مهراوه به دلیل «تهمت‌های ناروایی زده شده و این که تا کنون بسیار مورد اذیت و آزار قرار گرفته از جمله رفتاری که دادسرای اوین با او داشته و مهراوه را بازداشت کرده است، همچنین به دلیل توهین هایی که این مامور انجام داده دخترم با این درخواست موافقت نکرد.»

آقای خندان یادآور شد این نمایندگان قضایی بناداشتند که مهراوه در ازای انصراف شکایت شاکی در نامه‌ای اعلام کند که شکایتی را مطرح نخواهد کرد.

همسر نسرین ستوده با اشاره به این که خانم ستوده در جریان روند پرونده دخترش است واقداماتی را از داخل زندان انجام می دهد، افزود: همسرم از زمان باز شدن این پرونده، «در اعتراض به بازداشت مهراوه و نبودن امنیت در سالن ملاقات [زندان اوین] برای فرزندان» ملاقات های خود را قطع کرده است و حالا ۱۰ هفته است که ما نتوانسته ایم با او ملاقاتی داشته باشیم.

رضا خندان در یک توئیت نیز برگزاری این دادگاه را «ادامه فشارهای امنیتی» بر نسرین ستوده و خانواده این وکیل زندانی توصیف کرده است.

او پیشتر در همین رابطه به صدای آمریکا گفته بود که «موضوع به میدان کشیدن اعضای خانواده موضوع جدیدی نیست و استفاده از اعضای خانواده به عنوان گروگان توسط جمهوری اسلامی از پیش هم رایج بوده است. اما وارد شدن در حریم فرزندان خانواده پست‌ترین کاری است که سیستم می‌تواند در حق زندانیان سیاسی و شهروندان خود انجام دهد.»

پیش از این در مرداد ماه گزارش شده بود که مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران، پس از بازداشت و انتقال به دادسرای اوین، با تودیع قرار کفالت آزاد شده است.

جمهوری اسلامی بارها نسبت به بازداشت نزدیکان و اقوام فعالان مدنی و حقوق بشر یا مخالفان نظام اقدام کرده است که از آن جمله می‌توان به بازداشت علی علی‌نژاد برادر مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا، اشاره کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG