لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

سازمان حقوق بشر ایران: چهار نفر طی روزهای گذشته در ایران اعدام شدند


Executions in Iran
Executions in Iran

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید حکم ۴ زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و «قتل عمد» روبرو بودند در زندان‌های شیروان،‌ عادل‌آباد شیراز و زندان مرکزی یزد در طی روزهای گذشته اجرا شده است.

به گفته «سازمان حقوق بشر ایران»، حکم اعدام بختیار سالمی به اتهام «قتل عمد»،‌ و احکام اعدام سهراب حیدری و امیر حیدری با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» روز یکشنبه ۳ مرداد ماه، در زندان شیروان و زندان مرکزی یزد به مرحله اجرا درآمده است.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید یک «منبع مطلع» در خصوص حکم اعدام بختیار سالمی به این نهاد حقوق بشری گفت، ‌این زندانی که از چهار سال پیش در زندان به‌سر می‌برد،‌ «بارها بر بی‌گناهیش اصرار کرده بود» و به گفته این منبع، «متهم اصلی» پرونده «به ترکیه پناهنده شده» است.

منبع دیگری در خصوص پرونده سهراب و امیر حیدری نیز به سازمان حقوق بشر ایران گفت،‌ این دو زندانی که پسر عمو بودند با اتهام «حمل ۲۰۰ کیلوگرم شیشه» از چهار سال پیش زندانی بودند.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید حکم اعدام حسین عبدالله‌زاده به اتهام «قتل عمد» در زندان عادل‌آباد شیراز اجرا شده است. این نهاد حقوق بشری می‌گوید حکم اعدام این زندانی که «از ۵ سال پیش» در زندان بود، روز سه‌شنبه ۲۹ تیر ماه اجرا شد. این منبع گفته شاکیان حاضر نشدند رضایت دهند.

به گفته این نهاد حقوق بشری، اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید دست‌کم ۲۱۱ نفر از بین ۲۶۷ نفری که سال ۲۰۲۰ در ایران اعدام شدند، با اتهام «قتل عمد» روبرو بودند. به گفته این نهاد، از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۵۲ زندانی از جمله یک زن با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» در ایران اعدام شده‌اند.

XS
SM
MD
LG