لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار آزادی یک روزنامه‌نگار در گنبدکاووس شد


امان‌محمد خوجملی
امان‌محمد خوجملی

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست امان‌محمد خوجملی،‌ روزنامه‌نگار ترکمن را که پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ با دستور مقام‌های قضایی شهرستان گنبدکاووس بازداشت شد، آزاد کنند.

این فدراسیون بازداشت این روزنامه‌نگار را «بی‌اساس و غیرقانونی» اعلام کرده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران می‌گوید، آقای خوجملی در گفتگویی با وبسایت «اولکامیز» گفته بود علت احضارش انتشار مطالب و یادداشت‌های سیاسی و انتخاباتی بوده است.

به گفته فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، امان‌محمد خوجملی که روزنامه‌نگار آزاد است و سابقه همکاری با نشریات محلی از جمله «سلیم» و «گلشن مهر» و همچنین وبسایت‌های خبری استان گلستان از جمله «اوکامیز» و «تورکمن‌نیوز» را دارد پیشتر نیز بهمن‌ماه سال گذشته بازداشت و بعد با قرار وثيقه آزا شده بود. او در دادگاه به اتهام‌های «نشر اکاذیب» و «تشویش اذهان عمومی» به چهار میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

پیش از انتخابات ۱۴۰۰، برخی گزارش ها از ایران حاکی از آن بود که مقامات در تماس با شماری از روزنامه نگاران در ایران آنها را تهدید کرده اند که علیه ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران که برای رسیدن به سمت ریاست جمهوری تلاش دارد، مطلبی منتشر نکنند و غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، نیز تایید کرده بود که به تمامی رسانه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، در خصوص انتشار اخبار انتخابات «تذکر» داده شده است.

XS
SM
MD
LG