لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

اروپا واردات مرکبات از آفریقای جنوبی را ممنوع کرد


اتحادیه اروپا روز پنج شنبه (٢٨ نوامبر) واردات بیشتر انواع مرکبات از آفریقای جنوبی را به دلیل وجود نوعی قارچ در ده ها محموله به کشورهای این اتحادیه ممنوع کرد.

در پی یافتن آلودگی مرکبات به نوعی لکه های قارچی در محموله مرکبات وارداتی آفریقای جنوبی، اتحادیه اروپا واردات این محصولات از کشور آفریقای جنوبی را منع کرده است. هنوز این نوع بیماری قارچی در اروپا مشاهده نشده است.

خبرگزاری رویترز اوایل ماه جاری گزارش داد که کمیسیون اروپا به دلیل اعمال فشار تولیدکنندگان مرکبات در اروپای جنوبی قرار است واردات این محصولات از آفریقای جنوبی را ممنوع اعلام کند.

این کمیسیون با انتشار بیانیه ای این تصمیم را تایید و اعلام کرد «ورود لکه سیاه مرکبات به کشورهای اتحادیه اروپا خطر جدی را متوجه زمین های مخصوص کشت مرکبات خواهد کرد و به همین دلیل ممنوعیت واردات مرکبات از آفریقای جنوبی ضروری است».

این ممنوعیت شامل حال همه محموله های مرکبات وارداتی آفریقای جنوبی از مناطقی خواهد بود که این نوع بیماری در آن ها مشاهده شده است، امری که تقریباً بخش وسیعی از تولید مرکبات در این کشور را در بر می گیرد.

این ممنوعیت ابتدا فقط شامل محصولاتی خواهد شد که در سال ٢٠١٢ و ٢٠١٣ و تا پایان ماه اکتبر برداشت شده اند. بنابراین این محدودیت تاثیر فوری اندکی خواهد داشت چون صادرات به اروپا حوالی ماه اکتبر به هر حال پایان یافته است.

مقامات اتحادیه اروپا هشدار داده بودند اگر نتایج تحقیقات در مورد امنیت غذایی اتحادیه حاکی از آن باشد که احتمال دارد این بیماری به ٥٠٠ هزار هکتار زمین کشت مرکبات سرایت کند، اعمال این ممنوعیت تا سال آینده هم تمدید خواهد شد.

ادامه ممنوعیت واردات مرکبات از آفریقای جنوبی صادرات ٦٠٠ هزار تن محصول مرکبات آفریقای جنوبی به اروپا در معرض خطر قرار می گیرد. بیشتر محصولات مرکبات آفریقای جنوبی لیمو، پرتقال، نارنگی هستند که صادرات آن معمولاً برای این کشور ١ میلیارد یورو (١.٣ میلیارد دلار) درآمد دارد.

حدود ١ سوم کل واردات مرکبات اتحادیه اروپا از آفریقای جنوبی تامین می شود و بخش بزرگی از آب میوه ماههای تابستان مصرف کنندگان بریتانیا، آلمان و فرانسه از این منطقه فراهم می شود.

این ممنوعیت در برهه حساسی اعمال شده است چون اتحادیه اروپا قصد دارد تا به آفریقای جنوبی کمک کند قراردادهای تجاری معوقه کشورهای عضو با کشورهای زیر صحرای آفریقا را مجدداً احیا کند.

با وجودی که لکه های سیاه روی مرکبات برای انسان بی ضرر هستند اما نقش مهمی در کیفیت و کمیت محصولات برداشتی دارند. هنوز راه حلی برای از بین بردن این معضل پیدا نشده است اما پیشگیری و کنترل راهکار اصلی گسترش بیماری است.

این نوع بیماری قارچی در نیمکره جنوبی و نیز در ایالات متحده و چین مشاهده شده است اما هنوز نشانه ای از آن در اروپا وجود ندارد.

«اداره امنیت غذایی اروپا» در یادداشت علمی که در ماه ژوییه در این زمینه منتشر کرد، شیوع لکه سیاه مرکبات در اروپا را «به نسبت محتمل» خوانده است. این اداره یادآوری کرده است به دلیل فقدان دانش در مورد چگونگی رشد و نمو این بیماری در آب و هوای اتحادیه اروپا بی اطمینانی تا حد زیادی در مورد آن وجود دارد.

«اداره امنیت غذایی اروپا» قرار است بررسی خود را تا پایان سال جاری تکمیل کند.
XS
SM
MD
LG