لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

انجمن سينماداران: حذف يارانه ها سالن های سينما را در معرض تعطيلی قرار داده است


انجمن سينماداران: حذف يارانه ها سالن های سينما را در معرض تعطيلی قرار داده است
انجمن سينماداران: حذف يارانه ها سالن های سينما را در معرض تعطيلی قرار داده است

انجمن سينماداران ايران هشدار داده است که به دليل افزايش ده برابری هزينه های ناشی از حذف يارانه ها، سينماهای کشور در آستانه تعطيلی قرار گرفته اند.

شورايعالی تهيه کنندگان سينمای ايران نيز می گويد به دليل سياست حذف يارانه ها تا کنون ١۸ شرکت سرمايه گذاری و تهيه کننده فيلم سينمايی در ايران ورشکسته شده اند.

عليرضا سجادپور، مدير کل اداره نظارت و ارزشيابی فيلم وزارت ارشاد اسلامی، می گويد که هيچ سالن سينمايی در ايران به دليل حذف يارانه ها تعطيل نخواهد شد؛ اما سينماداران کشور می گويند اجرای هدفمندکردن يارانه ها ورشکستگی صنعت سينما را در پی دارد که از بسته شدن سالن های سينما آغاز شده است.

انجمن سينماداران می گويد محروم شدن از يارانه نقدی، تحميل مضاعف ماليات ارزش افزوده و افزايش هزينه های جاری سينماها از جمله برق، گاز، آب، عوارض گوناگون شهرداری و گرانی بی سابقه مواد مصرفی، سينماهای کشور را با خطر تعطيلی روبرو کرده است.

به گفته اين انجمن، تعطيلی سينما آفريقا به دليل قطع برق ناشی از عدم پرداخت قبض برق سرنوشتی است که در انتظار کليه سينماهای کشور است.

محمد قاصد اشرفی، رييس هيئت مديره انجمن سينماداران ايران، در بيانيه هشداردهنده اين انجمن با عنوان «رنجنامه انجمن سينماداران ايران» تعطيلی سالن های سينما را پس لرزه های حذف يارانه ها دانسته و می افزايد: ادامه اين مسير راهی جز تعطيلی سينماها پيش رو قرار نمی دهد.

رييس هيئت مديره انجمن سينماداران با اشاره به محروميت کامل بسياری از شهرستانها، وغيراقتصادی بودن سالن های نمايش فيلم، می افزايد: تعطيلی سالن های سينمای شهرستانها به دليل ناتوانی از پرداخت هزينه های جاری روندی شتابان يافته است.

تهيه کنندگان سينما می گويند وزارت ارشاد که سياست های سختگيرانه در زمينه توليد فيلم داخلی اعمال کرده با مماشات در حوزه توزيع گسترده فيلم های خارجی و عدم تلاش برای صدور کپی رايت عملا ظرفيت بازار فيلم سينمای ايران را در شبکه ويديويی در اختيار فيلم های خارجی گذاشته است و اين يکی ديگر از عوامل ورشکستگی صنعت سينمای ايران است.

XS
SM
MD
LG