لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

وعده های بزرگ در دومین جلسه شورای عالی سینما


وعده های بزرگ در دومین جلسه شورای عالی سینما
وعده های بزرگ در دومین جلسه شورای عالی سینما

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری ایران گزارش کرد: دومین جلسه شواری عالی سینما با شرکت شماری از مدیران وزارت ارشاد و سینماگران به ریاست محمود احمدی نژاد در ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش ایرنا رئیس جمهوری اسلامی ایران در این نشست گفت: «‌اولین انتظار از شورای عالی سینما این است كه یك جریان قدرتمند هنری راه انداخته و سینماگران كشور اطمینان داشته باشند كه دولت از هیچ گونه پشتیبانی و حمایت برای تامین زیرساخت ها و سرمایه گذاری در بخش سینما كوتاهی نخواهد كرد.»

محمود احمدی نژاد با اشاره به رکود کار فکری در سینمای ایران افزود: «در این زمینه باید با تشكیل اتاق‌های فكر و ارتباط گیری با منابع فكری و اندیشه‌ای از افتادن سینما به دام تكرار و سطحی‌نگری ممانعت شود.»

به گزارش ایرنا «راهكارهایی برای رفع مشكلات سینماگران در این بخش‌ها و نیز افزایش حمایت‌های دولت از تولید آثار متنوع سینمایی مطرح و به تصویب رسید»

دومین نشست شورای عالی سینما در حالی برگزار می شود که نمایندگان خانه سینما، نهاد صنفی مستقل خانواده سینما متشکل از ۲۸ صنف سینمایی در آن حضور ندارند و اعضای آن را مدیران دولتی حوزه سینما و چندتن از سینماگران حامی دولت تشکیل می دهند.

یک روز پیش از این نشست نیز مهدی کلهر، مشاور پیشین محمود احمدی نژاد تشکیل شورای عالی سینما را خیانت به مردم و سینما دانسته و گفته بود ایدئولوژیک کردن و دولتی کردن سینما نابودی این هنر را در پی دارد.

اعضای هیئت مدیره خانه سینما نیز که از زمان تصدی معاونت سینمایی وزارت ارشاد از سوی جواد شمقدری سخت تحت فشار قرار گرفته اند، دولتی کردن بیشتر صنعت سینما را خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی دانسته و خواستار واگذاری امور این صنعت به بخش خصوصی و خانواده سینما هستند.

یک منتقد سینمایی در واکنش به تشکیل این شورای دولتی نوشت: «دولت شعار پشتیبانی از سینماگران را دائما تکرار می کند؛ اما می پرسیم: سینماگران با سابقه و مطرح کشور از جمله: عباس کیارستمی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی، جعفر پناهی و... کدام امکانی را داشته اند تا به کار همیشگی شان بپردازند؟ این ها سرمایه های ارزشمند سینمای ایران هستند، کمک نمی خواهند، فقط مانع کارشان نشوید.»

XS
SM
MD
LG