لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

سه فیلم کیارستمی و فرهادی در فهرست صد فیلم برتر قرن ۲۱


اصغر فرهادی در مراسم گرامیداشت عباس کیارستمی در خانه سینما (عکس از فیلم نت)
اصغر فرهادی در مراسم گرامیداشت عباس کیارستمی در خانه سینما (عکس از فیلم نت)

بخش فرهنگی شبکه جهانی بی.بی.سی از ۱۷۷ منتقد فیلم از ۳۶ کشور جهان خواسته است فهرستی از ۱۰۰ فیلم برتر قرن بیست و یکم تهیه کنند.

فیلم "جاده مالهاند" ساخته دیوید لینچ ساخته سال ۲۰۰۱ در صدر فهرست نهایی قرار گرفت و برترین فیلم قرن ۲۱ شد.

پس از آن "در حال و هوای عشق" ساخته وونگ کار وای محصول سال ۲۰۰۰ در رتبه دوم و فیلم "خون به پا خواهد شد" از پل توماس اندرسون محصول سال ۲۰۰۷ در رتبه سوم قرار دارند.

آنونس جاده مالهالند اثر دیوید لینچ- ۲۰۰۱

سه فیلم از دو کارگردان ایرانی نیز در فهرست فیلم های برتر قرن ۲۱ دیده می شوند. فیلم "جدایی" اصغر فرهادی که جایزه اسکار را برای او به ارمغان آورد در رتبه نهم، و "کپی برابر اصل" از عباس کیارستمی در رتبه ۴۵ و فیلم "ده" از دیگر ساخته های آقای کیارستمی نیز در رتبه ۹۷ قرار دارند.

پوستر کپی برابر اصل از عباس کیارستمی

به گفته متیو اندرسون، سردبیر بخش فرهنگی بی.بی.سی در این نظرسنجی ها منتقدان معمولا به سراغ فیلم هایی از گذشته می روند، اما در نظرسنجی امسال، تمرکز بر فیلم های جدید بوده است.

آقای اندرسون امیدوار است انتشار این فهرست بتواند به بالا بردن بحث و تبادل نظر در مورد فیلم و سینما، نه تنها در میان منتقدان فیلم، بلکه بین مردم عادی کمک کند.

بسیاری از فیلم هایی که در گیشه ها پرفروش و محبوب هستند در این فهرست دیده نمی شوند؛ از جمله هری پاتر و جنگ ستارگان.

همینطور فیلم هایی که برنده جایزه اسکار شده اند - مانند "دوازده سال بردگی" - در این فهرست در رتبه های پایین قرار گرفته اند و هیچ یک از سه فیلم برتر قرن، جایزه بهترین فیلم را از آکادمی اسکار دریافت نکرده اند.

XS
SM
MD
LG