لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۴

سایت سینمای بدون مرز و ایجاد یک کمپین اعتراضی برای آزادی جعفر پناهی


سایت سینمای بدون مرز و ایجاد یک کمپین اعتراضی برای آزادی جعفر پناهی
سایت سینمای بدون مرز و ایجاد یک کمپین اعتراضی برای آزادی جعفر پناهی

سایت بین المللی «سینه فاوندیشن اینترنشنال» Cine Foundation International با ایجاد یک صفحه جداگانه برای جعفر پناهی و محمد رسول اوف از تمام سینماگران، فیلمسازان، منتقدیق و حامیان این دو سینماگر در آمریکا و سراسر جهان دعوت کرده است تا نظرات و تفسیر خود را درمورد حکم این دو سینماگر ایرانی بنویسند و تا آزادی آن ها این صفحه را فعال نگاه دارند.

«سینه فاوندیشن اینترنشنال» یک سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی NGO است که کار خود را از روز ١٠ دسامبر سالی که گذشت به عنوان یک سازمان سینمایی حقوق بشری آغاز کرده است و هدف آن «نیروبخشی و آگاه سازی از طریق سینما» است.

«سینه فاوندیشن اینترنشنال» بلافاصله پس از آغاز کار، در صفحه مخصوصی در سایت اینترنتی این سازمان تحت عنوان «کمپین اعتراض» ، خواستار آزادی فوری و بلاشرط جعفرپناهی فیلمساز ایرانی شده است. این کمپین هم چنین موارد دیگر نقض حقوق بشردر ایران و دیگر نقاط جهان را مورد خطاب قرار داده و به تهیه و ترویج فیلم هایی که در رابطه با این مسائل ساخته شده اند کمک خواهد کرد.

درحال حاضر«سینه فاوندیشن اینترنشنال» در نظر دارد تا تعداد ٦ فیلم داستانی بلند و ٢٠ فیلم کوتاه در رابطه با مسائل حقوق بشری را به مراحل نهایی تهیه و تولید برساند. فیلمسازان شرکت کننده با در نظر گرفتن خطراتی که متوجه آن هاست می توانند بدون استفاده از نام اصلی خود و یا با نام های مستعار صدای خود را به جهانیان برسانند.

این فیلم ها با موضوع هایی چون ملیت، شخص، فرهنگ و سنت های بومی، سانسور و زندان برای نمایش در اماکن عمومی، روی اینترنت و در نمایشگاه های مخصوص رسانه های جمعی ساخته خواهند شد.

«کمپین اعتراض» سایت بین المللی «سینمای بدون مرز» بلافاصله پس از اعلام محکومیت جعفر پناهی به شش سال زندان و محرومیت از فیلمسازی به جرم «جنایت علیه منافع و امنیت کشورو تبلیغات علیه حکومت اسلامی ایران» کار خود را آغاز کرد.

جعفرپناهی یکی از طرفداران علنی جنبش سبز است که پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری در ایران ایجاد شد. این فیلمساز درعین حال برنده جوایزسینمایی متعددی از جمله شیر طلائی جشنواره سینمایی ونیز و خرس نقره ای جشنواره سینمایی برلین است. با درنظرگرفتن اهمیتی که آثار جعفر پناهی، این سینماگر مطرح و برجسته ایرانی در سطح بین المللی داشته است مسئله محرومیت او ازفیلمنامه نویسی و فیلمسازی و به ویژه ممنوعیت این فیلمساز از انجام مصاحبه های مطبوعاتی چه در داخل و چه درخارج از ایران از دیدگاه جامعه فیلمسازان بین المللی یکی ازمسائل حاد و نابخشودنی نقض حقوق بشری به شمار می رود. جامعه ای که در طول مدت دستگیری ومحکومیت جعفرپناهی از او حمایت کرده است.

سایت بین المللی سینمای بدون مرز یا«سینه فاوندیشن اینترنشنال» در حال حاضر درخواست نامه ای برای امضای جهانیان در سایت خود و در صفحه ویژه پناهی قرار داده است تا از طریق آن صدای این سینماگر دربند را به گوش ارکان های بین المللی حقوق بشری بگذارد.

«سینه فاوندیشن اینترنشنال» بنیادی است که از همکاری فیلمسازان در آمریکا و سایر نقاط جهان تشکیل شده است و اعضای آن را کارگردان ها، فیلمبرداران، فیلمنامه نویسان، آهنگسازان ، بازیگران، منتقدین سینمایی وتهیه کنندگان فیلم در سراسر جهان تشکیل می دهند. این سازمان دروحله اول برای ایجاد یک جنبش حقوق بشری در بطن سینما و هنر فیلمسازی تشکیل شده است. جنبشی که در برابر نقض حقوق بشر ایستادگی کرده و از طریق آثارسینمایی با بیدادگری های ضد بشری مبارزه کند. جنبشی که در راه حمایت از حقوق بشر، آزادی بیان و حل مسائل و مشکلات بحران زا در این رابطه قدم برخواهد داشت.

این سازمان غیردولتی درنظر دارد تا علاوه برموارد فوق به زودی نهادهای بشردوستانه و رسانه های ماهواره ای نیزبرای ارسال اخبارحقوق بشری، میانجیگری و حل مشکلات حقوق بشری در مناطقی که از این نظر بی ثبات به شمار می روند در سطح جهان تاسیس کند.

تمام پروژه های Cine Foundation International براساس روح همکاری و همفکری میان سینماگران در سراسر جهان گذاشته شده است. این سازمان دست اندرکاران سینما را تشویق می کند تا به صورت گروه های کوچک در نقاط مختلف جمع شده و با درنظر گرفتن اهداف این سازمان فعالیت های خود را گسترش دهند. این سازمان به گروه هایی که در این راه قدم برمی دارند از هرجهت کمکرسانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG