لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۱۶

رييس پيشين سی آی ا: استفاده از گزينۀ نظامی در ايران شايد بدترين پيآمد را به همراه نداشته باشد


مايکل هيدن، رييس پيشين سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا زمان رياست جمهوری جورج بوش در يک مصاحبه تلويزونی با شبکه تلويزيونی سی ان ان گفت به نظر مي رسد به رغم تحريم ها و تلاش های آمريکا و متحدانش برای تعامل با جمهوری اسلامی ايران، اين کشور برنامه های هسته ای خود را دنبال می کند و اين امر استفاده از گزينۀ نظامی عليه تهران را بسيار برجسته تر کرده است.

«مايکل هيدن،» رييس سابق «سی آی ا» می گويد «ما به تعامل روی می آوريم آنها به غنی سازی ادامه مي دهند؛ ما به تحريم رأی می دهيم آنها برنامۀ خود را دنبال می کنند؛ ما تلاش می کنيم که آنها را از ادامه راهشان باز داريم، آنها به کار خود ادامه می دهند.» آقای هيدن می گويد گزينۀ نظامی عليه ايران اکنون بيش از هر زمان ديگری مطرح و قابل توجيه است.

به اعتقاد رييس پيشين سی آی ا، استفاده از گزينه نظامی شايد بدترين پيآمد را به همراه نداشته باشد. آقای هيدن می گويد نزديک شدن ايران به قابليت های هسته ای به همان اندازه موجب بی ثباتی خاور ميانه خواهد شد که ايران به سلاح هسته اي مجهز شود.

چنين زمزمه هايی اخيراً از سوی مقامات نظامی آمريکايی نيز به گوش می رسد که می گويند در صورتی که تحريم ها برای متوقف کردن برنامه های هسته ای جمهوری اسلامي ايران کارگر نباشد، همه گزينه ها از جمله گزينه نظامی عليه ايران روی ميز قرار دارد.

در روزهای گذشته اسراييل برای دفاع از خود به تدابير امنيتی بيشتری دست زد و به بنا به گزارش روزنامه هآرتض مقامات دو کشور اسراييل و آمريکا، روز يکشنبه توافقنامه ای را برای ايجاد سپر دفاع موشکی توسط موشک های موسوم به «پيکان» بر فراز خاک اسراييل، امضا کرده اند.

نسل سوم موشک های «پيکان» که در حال تکميل است می تواند موش کهای بالستيک دوربرد را که احتمالاً از سوی ايران به طرف اسراييل پرتاب شود در ارتفاع بالا، منهدم کند. طرح توسعه موشک های دفاعی پيکان مشترکاً توسط يک شرکت دولتی اسراييل و شرکت آمريکايی بويينگ دنبال مي شود.

XS
SM
MD
LG