لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

سی آی ای می گوید در حمله انتحاری در افغانستان، هشدارها نادیده گرفته شد


سی آی ای می گوید در حمله انتحاری در افغانستان، هشدارها نادیده گرفته شد
سی آی ای می گوید در حمله انتحاری در افغانستان، هشدارها نادیده گرفته شد

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا می گوید نادیده گرفتن هشدارها، نبود امنیت کافی و قضاوت نادرست تا حدودی مسئول بمب گذاری انتحاری سال ۲۰۰۹ در شرق افغانستان است که در جریان آن ۷ کارمند سی آی ای کشته شدند.
بررسی داخلی سازمان درباره حمله که روز سه شنبه انتشار یافت حاکی است کوتاهی های سیستماتیک و پیاپی به حمله «هومن خلیل ابو مولال – بلاوی»، خبر چین اردنی، منجر شد.
لئون پانتا مدیر سی آی ای می گوید مقامات اردن نگرانی هایی را در باره بلاوی، که یک هوادار القاعده از کار در آمد، مطرح ساخته بودند.
اما پانتا در بیانیه ای خطاب به کارمندان سازمان گفت کاستی ها و سهل انگاری هایی در سطح سازمان صورت گرفت و به این دلیل «نمی توان یک فرد یا گروه بخصوص را مسئول دانست.»
او قول داد تغییرات ساختاری در سی آی ای انجام دهد: اتخاذ رویه های امنیتی سخت تر، بهبود آموزش و بکار گرفتن روش های ضد اطلاعاتی قاطع تر از آن جمله است.
بمب گذاری سال گذشته دومین مرگبارترین حمله در تاریخ سازمان بود.
سازمان اطلاعات و امنیت اردن بلاوی را استخدام کرد و او را جهت کوشش برای نفوذ در رده های ارشد القاعده به افغانستان و پاکستان فرستاد. مقانات اطلاعاتی آمریکا گفتند آنها به او در پی ارائه اطلاعات مفید اعتماد پیدا کردند.
اما وقتی بلاوی به پایگاه سی آی ای در ایالت خوست، در افغانستان برده شد، پیش از آن که ماموران بتوانند او را در نزدیکی در ورودی یک ساختمان بازرسی کنند، یک جلیقه انفجاری را منفجر کرد.
طالبان افغان و پاکستانی هر دو مسئولیت حمله در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۹ را بر عهده گرفتند.

XS
SM
MD
LG