لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۹

سی آی ای ادعای معشوقه پتریوس را تکذیب می کند


سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ادعای معشوقه دیوید پترایوس و نویسنده زندگی نامه او را مبنی بر آنکه سی آی ا ماه سپتامبر وپیش از حمله به کنسولگری امریکا دربنغازی ستیزه گران را بازداشت کرده بود، تکذیب می کند.

سخنگوی سی آی روز سه َشنبه گفت " هر نظری مبنی بر آنکه سازمان هنوز در کار بازداشت افراد دست دارد ناآگانه و بی اساس است."

در ژانویه ۲۰۰۹، باراک اوباما رییس جهموری امریکا اختیار سی آی ا برای زندانی کردن افراد را از این سازمان گرفت. آن تصمیم به این معنا بود که سازمان دیگر نمی تواند زندان های مخفی در سراسر جهان داشته باشد.

پائولا برادول، نویسنده زندگینامه پترایوس، ماه پیش در جلسه ای در دانشگاه دنور، مرکز ایالت کلورادو، گفت حمله بنغازی کوششی برای آزاد ساختن ستیزه گران بازداشت شده در یک محل متعلق به سی آی بود. در حمله به کنسولگری آمریکا چهار امریکایی، از جمله کریستوفر استیونز سفیر امریکا در لیبی کشته شدند.

دانَشگاه ویدیویی از سخنان برادول را در یوتیوب پست کرد.

خانم برادول نگفت چنین اطلاعی را از کجا بدست آورده است ، اما یاد آور شد "هنوز در دست بررسی است." برخی گزارش ها حاکی است او ممکن است آنرا از یک گزارش فاکس نیوز، که به عنوان منبعی برای اطلاعات دیگر آستناد کرد، گرفته باشد.


به دلیل رابطه برادول با پترایوس و آنچه او آنرا " دسترسی بی سابقه" به ژنرال چهار ستاره توصیف کرده ا ست، برخی در باره امکان دسترسی او به اطلاعات محرمانه ابراز نگرانی کرده اند.

مقامات امریکایی گفته اند اداره آگاهی فدرال – اف بی آی – به این نتیجه رسیده که برادول به اطلاعات محرمانه دست نیافته است. روز دوشنبه، ماموران اف بی آی همراه با کیسه ها و جعبه هایی وارد خانه برادول در شارلوت، در کارولینای شمالی ، که نویسنده با شوهر و دو پسرش در آن زندگی می کند، شدند. برادول از زمان استعفای پترایوس در روز جمعه در خانه دیده نشده است.

همچنین گزارش هایی منتشر شده است که تحقیقگران اسناد محرمانه در کامپیوتر برادول پیدا کردند. گفته می شود مطالب به افغانستان ارتباط دارد. زمانی که برادول برای نوشتن کتابش با پترایوس تماس گرفت او فرمانده نیروهای امریکا و ناتو در آنجا بود.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام نامشخص امریکایی می گوید برادول و پتریوس هردو تکذیب کرده اند که پترایوس اسناد محرمانه ای به برادول داد.
XS
SM
MD
LG