لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۶

بازداشت مامور سابق سیا که درباره ایران فعالیت می کرد


مقامات می گویند جفری استرلینگ هنگام حضور در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، درباره قابلیت های نظامی ایران تحقیق می کرد و با یک خبرچین در ارتباط بود
مقامات می گویند جفری استرلینگ هنگام حضور در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، درباره قابلیت های نظامی ایران تحقیق می کرد و با یک خبرچین در ارتباط بود

مقامات در آمریکا یک مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، CIA را رسما به انتقال اسناد دفاعی طبقه بندی شده به یک خبرنگار متهم کردند.

وزارت دادگستری آمریکا این اقدام مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را تلاشی برای انتقام گیری توصیف کرده است. روز پنجشنبه، مقامات ده اتهام جنایی بطور علنی علیه «جفری استرلینگ» مطرح کردند.

این اتهامات شامل سرقت اسناد طبقه بندی شده، سهیم شدن آن ها با افراد فاقد صلاحیت، و پوشش این اقدامات برای جلوگیری از انجام تحقیقات در این خصوص عنوان شده است.

انتظار می رود جفری استرلینگ پنجشنبه عصر، به وقت محلی در ایالت میزوری که وی در آن دستگیر شد، در دادگاه حضور یابد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از وکیل استرلینگ نوشته است که او اتهامات خود را رد کرده است. استرلینگ از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ برای سازمان سیا کار کرد و چندین سال درباره قابلیت های سلاحی ایران تحقیق می کرد.

در آن موقعیت، او به گزارش های محرمانه دسترسی داشت و با یک خبرچین کار می کرد.
به گفته وزارت دادگستری آمریکا، استرلینگ اطلاعات طبقه بندی شده را پس از آنکه در یک پرونده قضایی در مورد تبعیض نژادی بازنده شد و از نشر خاطراتش منع شد، خیلی زود به یک خبرنگار منتقل کرد.

در متن قضایی که علیه جفری استرلینگ اعلام جرم شده است، نام این خبرنگار منتشر نشده است، اما چندین گزارش از «جیمز رایسن»، خبرنگار روزنامه «نیویورک تایمز» به عنوان فردی که اطلاعات طبقه بندی شده به او داده شده یاد کرده اند. این خبرنگار در سال ۲۰۰۶ کتابی در باره جنگ پنهان سیا با ایران منتشر کرد.

XS
SM
MD
LG