لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

دیده بان حقوق بشر می گوید ناراضیان لیبیایی شکنجه شده اند


یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید شواهد جدیدی پیدا کرده است که نشان می دهد نیروهای آمریکایی در جریان تحقیق از اسلامگرایان لیبی در دوره دولت بوش به شکنجه، از جمله واتربوردینگ - که موجب می شود قربانیان احساس کنند در آب غرق می شوند- متوسل شده اند.

گزارشی که سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه در نیویورک منتشر کرد، بر مصاحبه هایی با 14 ناراضی لیبیایی که در کشورهای خارجی، از جمله افغانستان، دستگیر شدند استوار است.

گزارش حاکی است اسلامگرایان پیش از آن که ماموران آمریکایی آنها را به معمر قذافی تحویل دهند شکنجه می شدند. دو نفر از بازداشت شدگان به دیده بان حقوق بشر گفتند آنها هدف "واتر بوردینگ" قرار می گرفتند یا با تکنیکی شبیه آن شکنجه می شدند.

دولت بوش ادعا کرد فقط سه مظنون تروریسم - خالد شیخ محمد، ابو زبیده و عبدالرحیم النشیری ، اعضای متهم القاعده که هیچیک لیبیایی نیستند - با چنین روشی شکنجه شدند. دولت اوباما " واتر بوردینگ" را به عنوان شکنجه محکوم کرده و استفاده از آن در بازجوئی را ممنوع ساخته است.

سخنگوی سازمان مرکزی اطلاعات امریکا در پاسخ به اتهامات جدید گفت پرونده ها نشان می دهد فقط در سه مورد از این تکنیک استفاده شده است. او یادآور شد وزارت دادگستری پس از بررسی پرونده های بیش از 100 بازداشتی در دوره پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 تصمیم گرفت ماموران را مجازات نکند.

دیده بان حقوق بشر همچنین می گوید اسنادی که در لیبی کشف کرده است همچنین نشان می دهد سطح همکاری بین دولت قذافی و آمریکا و بریتانیا در بازگرداندن ناراضیان به لیبی بالا بود.
XS
SM
MD
LG