لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

آيا تغذيه فقرا در کليساها از بودجه دولت خلاف سکولاريسم است؟


آيا تغذيه فقرا در کليساها از بودجه دولت خلاف سکولاريسم است؟
آيا تغذيه فقرا در کليساها از بودجه دولت خلاف سکولاريسم است؟

کليساها و ساير موسسات مذهبی در ايالات متحده ساليانه صدها ميليون دلار از مالياتی را که مردم به دولت می پردازند دريافت می کنند تا خدمات اجتماعی در اختيار مردم قرار دهند - از جمله تغذيه فقرا.

اين همکاری بين دولت و نهادهای مذهبی نگرانی بسياری را برانگيخته است. منتقدان می گويند اين همکاری اصل جدايی دين از دولت را که از پايه های دموکراسی در اين کشور است، نقض می کند.

کليسايی در پنسيلوانيا، محلی است که خانواده های کم درآمد برای گرفتن آذوقه مجانی به آن مراجعه می کنند. برخی حتی غذای گرمی را نيز در اين محل صرف می کنند. ليسا ان گالی از جمله آنان است. او کارش را از دست داده و نمی تواند خرج خانواده اش را تامين کند.

ليسا ان گالی می گويد: ما خانه مان را از دست داديم. همه چيزمان را از دست داديم. من برای خدا آمده ام و آنها به ما غذا ميدهند.

اين کليسا بخشی از يک شبکه کليساهاست که به افراد کم درآمد آذوقه می دهد و بخشی از هزينه آن توسط ماليات شهروندان پرداخت می شود.

دانا ساروگ، کشيش کليسا، می گويد: همه می توانند به اين کليسا بيايند. ما از آن ها نمی خواهيم که قبل از غذا خوردن به انجيل گوش کنند.

کسانی که به کليسا می آيند از اين که در حال خوردن به انجيل گوش کنند ناراحت نيستند و کارکنان کليسا که انجيل می خوانند می گويند يکی از وظايف آنها اشاعه دينشان است.

آيا اين در تضاد با جدايی دين از دولت نيست؟

دفتری در وزارت کشاورزی آمريکا در واشنگتن مسئول رسيدگی به برنامه های دولتی در ارتباط با نهاد های مذهبی است.

مکس فينبرگ که در اين دفتر کار می کند می گويد اختلاط مسائل اعتقادی و کمک های غذايی فقط تا حدی قابل قبول است و می افزايد: اگر بايد دعا بخوانيد تا غذا دريافت کنيد يا منافعی را بدست آوريد چنين کاری غيرقابل قبول است.

فينبرگ می گويد شمار کليساها و ساير مراکز دينی در آمريکا به قدری زياد است که آنها بهتر از دولت و با هزينه کمتری می توانند فقرا را تغذيه کنند.

ولی چنين استدلالی است که فعالان آزادی مذهب را نگران کرده است. بری لين يکی از اين فعالان می گويد جدايی دين از دولت اساس دموکراسی آمريکا است و می گويد: خيلی نگران کننده است وقتی مردم برای انجام يک کار مفيد يا برای ارزان در آمدن چيزی، اصل جدايی دولت از دين را فراموش کنند.

بری لين معتقد است گرسنگی باعث می شود مردم به مذهب رو بياورند و اضافه می کند: مردم وقتی گرسنه اند و آسيب پذير، هر کاری را برای کسی که به آنها يک ساندوويچ بدهد انجام ميدهند.

برغم اين بحث ها افراد کم درآمدی چون ليسا برای خوردن يک غذای گرم هر روز به اين کليسا می روند.

XS
SM
MD
LG