لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

دیدار پشت درهای بسته یک گروه مسیحی با روحانیون موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی در کانادا


دیدار پشت درهای بسته یک گروه مسیحی با روحانیون موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی در کانادا
دیدار پشت درهای بسته یک گروه مسیحی با روحانیون موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی در کانادا

رسانه های کانادا از دیدار پشت درهای بسته روحانیون موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی با نمایندگان یک گروه مذهبی مسیحی در شهر وینیپگ کانادا خبر می دهند.

براساس گزارش روز ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد ) روزنامه محلی «وینیپگ پرس»، هفت تن از نمایندگان موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی با دین پژوهان مسیحی منونایت کانادا دیدار و گفتگو کردند.

مدیریت موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی به عهده آیت الله مصباح یزدی، روحانی محافظه کار جمهوری اسلامی ایران است که دفتر مرکزی آن در قم قرار دارد.

این روزنامه کانادایی گزارش داده است نمایندگان مسلمان موسسه امام خمینی ایران در اوایل ماه جاری به مدت سه روز با مسیحیان آمریکایی و کانادایی «دانشگاه منونایت کانادا» پشت درهای بسته دیدار کردند تا «در مورد درک دینی و مذهبی از ماهیت انسان» گفتگو کنند و «مسلمانان ایران نمونه های عملی برای شیوه زندگی و آداب دینی مسیحیان ارائه کردند».

این نشریه نوشته است «محمد فنایی اشکوری، ابولفصل ساجدی و عباس علی شاملی» از جمله نمایندگان موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی بودند که برای شرکت در این گرهمایی به کانادا سفر کرده اند.

این روزنامه ابوالفضل ساجدی، یکی از نمایندگان ایرانی شرکت کننده در این اجلاس را استاد فلسفه و مذهب و فارغ التحصیل دانشگاه کونکوردیا در مونترال کانادا معرفی کرده است.

وینیپگ پرس نوشته است محمد فنایی اشکوری پس از شرکت در آداب دینی صبح یکشنبه در کلیسای مسیحیان منونایت گفته است « جو، بسیار گرم و برخورد مردم بسیار دوستانه بود و ما احساس نکردیم غریبه هستیم».

این دیدار پنجمین دیدار رسمی بین پژوهشگران مسلمان شیعه ایران و دین پژوهان مسیحی منونایت در کانادا بوده است.

روزنامه «وینیپگ پرس» می نویسد برای اولین بار در تاریخ دیدارهای بین این دو گروه مذهبی کانادا و ایران، ۹ دانشجوی رشته کارشناسی ارشد و مسلمان در مقام ناظر در این جلسات شرکت کردند. براساس این گزارش، این دانشجویان برای تحقیق در مورد «استقرار صلح از دیدگاه مسیحی » یک هفته سفر خود را در کانادا تمدید کرده اند.

در شرایطی که دیدارهای گذشته این پژوهشگران مسلمان ایرانی و مسیحیان منونایت کانادا در سال ۲۰۰۷ در شهرهای تورنتو و واترلو در استان انتاریو، سرشار از جنجال های خبری بود و برگزاری کنفرانس مشترک نمایندگان موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی با این مسیحیان اعتراض های گسترده ای را بین ایرانیان مقیم این کشور و فعالان حقوق بشر برانگیخت. به نظر می رسد تصمیم به برگزاری این دیدارها در شهر وینیپگ و پشت درهای بسته به هدف دوری جستن از جنجال های رسانه ای و اعتراض های مردمی بوده است.

گوردون زربه، استاد «دانشگاه منونایت کانادا» به خبرنگار این روزنامه گفته است دین پژوهان ایرانی این مرکز تاکید کرده اند اگر این دیدارها پشت درهای بسته برگزار نشوند، از سفر به کانادا خودداری خواهند کرد.

براساس مقاله این روزنامه همه نمایندگان موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی حاضر در این جلسات، تا پایان دیدارهای خود با مسیحیان کانادا از مصاحبه با رسانه های این کشور خودداری کردند.

XS
SM
MD
LG