لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۱

هشت نوکیش مسیحی در بوشهر توسط ماموران وزارت اطلاعات دولت روحانی بازداشت شدند


هشت نفر از نوکیشان مسیحی ساکن بوشهر توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شدند.

«سازمان ماده ۱۸» روز پنجشنبه ۱۳ تیر گزارش داد که هشت نفر از نوکیشان مسیحی از جمله پنج نفر از اعضای یک خانواده ساکن بوشهر به نام‌های «سام خسروی»، «مریم فلاحی»، «ساسان خسروی»، «مرجان فلاحی»، «خاتون فتح الله زاده»، «فاطمه طالبی»، «حبیب حیدری» و «پوریا پیما» روز دوشنبه ۱۰ تیر توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شدند.

بر اساس این گزارش ماموران در زمان بازداشت برخوردی خشن و غیرمحترمانه داشته‌اند و در همان روز بازداشت تنها خانم خاتون فتح الله زاده پس از بازداشت، به دلیل کهولت سن، با تودیع وثیقه و به صورت موقت آزاد شده است.

به گزارش سازمان ماده ۱۸، ماموران اداره اطلاعات بوشهر در زمان بازداشت منازل این هشت نوکیش مسیحی را مورد تفتیش قرار دادند و تعدادی کتاب و وسایل شخصی از جمله «کتاب‌ها و جزوه‌های مسیحی، صلیب‌های چوبی، لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه، کارت‌ها و مدارک شناسایی، و کارت‌های بانکی» آنها را ضبط کرده‌اند.

لازم به ذکر است در سال جاری میلادی ۳۴ نفر از نوکیشان مسیحی در شهرهای بوشهر، رشت، آمل، اهواز، همدان، شیراز و اصفهان بازداشت شدند.

پیشتر سام براون بک، سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی، به صدای آمریکا گفت: «ایران در گروه کشورهای درگیر در آزار و اذیت اقلیت های مذهبی، فجیع ترین کارنامه را در وزارت خارجه آمریکا دارد و این رژیم هر اقلیت مذهبی که نامناسب تشخیص دهد را مورد آزار و اذیت قرار می دهد.»

وزارت خارجه ایالات متحده بارها نسبت به نقض حقوق اقلیت های مذهبی - از جمله مسلمانان اهل سنت، بهائیان، نوکیشان مسیحی، غیره - توسط رژیم جمهوری اسلامی اعتراض و آن را محکوم کرده است. به رغم مسلمان بودن رهبران جمهوری اسلامی، میلیون‌ها تن از مسلمانان اهل سنت در ایران با محدودیت های گسترده ای مواجه هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG