لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۸

صدا و سیمای جمهوری اسلامی بازوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی


صدا و سیمای جمهوری اسلامی بازوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی
صدا و سیمای جمهوری اسلامی بازوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» رادیو و تلویزیون دولتی را بازوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی نامیده و بر ضرورت وجود رسانه های مستقل در ایران تاکید کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه ای که روز چهارشنبه ١١ اوت صادر کرد می نویسد:«صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از انتخابات خرداد ٨٨ تاکنون، به عنوان بازوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی عمل کرده و در موارد نقض جدی حقوق بشر در کشور دست داشته است.»

در این بیانیه خاطرنشان شده است که بررسی و مطالعه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» بر محتوای برنامه های رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، از ارتباط و همکاری نزدیک بین مقامات قضایی، امنیتی و اطلاعاتی پرده برمی دارد که مسئول پیگرد قانونی و بازداشت های حوادث پس از انتخابات بوده اند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» ضمن اشاره به پخش برنامه های متعددی علیه چهره های سیاسی سرشناس و نیز فعالان جامعه مدنی، از جمله فیلم های مستندی در مورد شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و فاطمه حقیقت جو، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرده است: «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خانواده های مقتولان و مجروحان گردهمایی های اعتراضی سال گذشته را به طورغیرقانونی به اظهارات کذب وادار کرده است».

این کمپین به نقش عزت الله ضرغامی، رئیس صدا و سیمای دولتی جمهوری اسلامی در مخفی کردن موارد نقض جدی حقوق بشر و نیز پخش اظهارات کذب، ادعاهای افترا آمیز و بی اساس اشاره کرده و خواستار برکناری وی شده است.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در این بیانیه می نویسد: « تلویزیون دولتی ایران برای پایمال کردن حقوق زندانیان و شهروندان کشور با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی توطئه چینی و تبانی کرده است.»

در ادامه این بیانیه خاطرنشان شده است مصاحبه با زندانیان پیشین و اعضای خانواده های افرادی که توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند و نیز بازبینی برنامه های تلویزیون ایران حاکی از آن است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی در نقض حقوق بشر، نقش کلیدی بازی کرده است.

براساس نتایج تحقیق این سازمان مستقر در نیویورک، تولیدکنندگان برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی «برای ضبط و گرفتن اعترافات کذب، با مقامات قضایی، امنیتی و اطلاعاتی و بازجوها همکاری نزدیک و مستقیم داشتند و با سانسور بخش های زیادی از فیلم ها به هدف مخفی کردن موارد نقض حقوق بشر، با طراحی و اجرای سناریوهای تبلیغاتی وزارت اطلاعات، اتهامات و ادعاهای بی اساسی را علیه معترضان و ناراضیان مطرح کردند».

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از مجلس و قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواسته است تا برای رسیدگی به تخلفات مطرح شده در برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی و عملکرد این نهاد دولتی، مستقلا تحقیق کند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در پایان بیانیه خود تاکید می کند فقدان رادیو و تلویزیون مستقل در ایران سبب می شود افرادی که هدف افترا و ادعاهای بی اساس صدا و سیمای جمهوری اسلامی بوده اند، هرگز نتوانند در دادگاه افکار عمومی از خود دفاع کنند.

XS
SM
MD
LG