لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران حمله انتحاری در چابهار را محکوم کرد


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران حمله انتحاری در چابهار را محکوم کرد
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران حمله انتحاری در چابهار را محکوم کرد

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» بمب گذاری انتحاری و اقدام تروریستی حمله به مردم بی گناه در چابهار را به هدف افزایش تنش های قومی و مذهبی خوانده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه ( ۱۵ دسامبر) با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی حمله های تروریستی چابهار را به شدت محکوم کرد.

حمله انتحاری روز چهارشنبه در چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران حداقل ۳۹ کشته و بیش از ۵۰ زخمی به جای گذاشت.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» کشتار تاسف بار مردم بی گناه را غیرقابل توجیه خوانده و آن را نقض باورها و ارزش های همه کسانی نامیده است که به دنبال صلح و عدالت در ایران هستند.

آقای قائمی ابراز امیدواری کرده است این اقدام تروریستی به اقدامات تلافی جویانه ای منجر نشود که به شهروندان بی گناه دیگری آسیب برساند.

جندالله، گروه سنی و مخالف حکومت ایران مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده گرفت.
نام گروه جندالله اخیراً به فهرست سازمان های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا افزوده شده است. دولت ایران ادعا کرده است سرویس های اطلاعاتی کشورهای غربی به جندالله کمک مالی ارائه می کنند.

هادی قائمی در بخش دیگری از این بیانیه افزوده است: «نگرانی های جدی در استان سیستان و بلوچستان، در خصوص تبعیض قومی وجود دارد. اما خشونت کور، همچون اقدامات تروریستی اخیر فقط باعث انحراف توجه از حقوق اساسی بشر و مسائل اجتماعی و اقتصادی در منطقه شده است.»

در بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خاطرنشان شده است:«با افزایش تعداد حمله های تروریستی در منطقه طی چند سال اخیر، تعداد اعدام هایی که توسط دولت (ایران) انجام گرفته نیز افزایش یافته است. حمله های تروریستی اخیرا نگرانی جدی در مورد امنیت انسانی در سیستان و بلوچستان به وجود آورده است زیرا شهروندان بسیاری طی سال های اخیر هدف چنین روش های غیرانسانی و وحشیانه ای قرار گرفته اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در ایران در این بیانیه از دولت جمهوری اسلامی خواست تا از کشمکش ها جلوگیری کرده و به نوبه خود از اعدام های سیاسی و یا اقدامات تروریستی بیشتر جلوگیری کند.

در بخش پایانی این بیانیه همچنین از دولت پاکستان خواسته شده است تا به گروه های مسلحی که ممکن است از خاک پاکستان چنین حمله های تروریستی را علیه شهروندان ایرانی برنامه ریزی و اجرا کنند، پناه ندهد.

XS
SM
MD
LG