لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۲

اپیدمی وبا کشورهای همسایه عراق را تهدید می کند


آرشیو
آرشیو

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد اپیدمی "وبا" از عراق به کشورهای سوریه، کویت و بحرین سرایت کرده و خطر یک همه گیری بزرگ منطقه را تهدید می کند.

نخستین گزارش های اپیدمی اخیر، شش هفته پیش از عراق آغاز شد و تا امروز بیش از ۲۲۰۰ نفر به بیماری مبتلا و شش نفر جان خود را از دست داده اند.

اپیدمی وبا کشورهای همسایه عراق را تهدید می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، نسبت به خطر گسترش اپیدمی وبا در منطقه خاورمیانه هشدار داده اند.

فرستاده یونیسف در عراق، روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت با نزدیک شدن به ایام اربعین و ماه عزاداری شیعیان، ورود میلیون ها زائر از کشورهای منطقه به عراق، می تواند موجب گسترش میکرب وبا به کشورهای دیگر شود.

دومینیک لاگروس، از سازمان جهانی بهداشت نیز گفت "اپیدمی وبا در عراق می تواند رو به فروکش برود، اما نگرانی اصلی ما گسترش آن به کشورهای همسایه و اردوگاه های آوارگان جنگ است. برای همین هم ما واکسیناسیون همگانی علیه بیماری را آغاز کردیم."

وبا یک بیماری خطرناک میکروبی است که توسط باکتری "ویبریو کلرا" ایجاد می شود. اصلی ترین راه انتقال وبا، غذا و همینطور آب آلوده به مدفوع انسانی است.

میکروب وبا پس از بلعیده شدن و ورود به روده تکثیر می شود و سم ناشی از آن موجب اسهال شدید و از دست رفتن یکباره آب بدن و مرگ می شود.

در بسیاری از موارد، فاصله بروز اسهال تا مرگ بیمار وبایی فقط چند ساعت است.
لاگروس از سازمان جهانی بهداشت می گوید "اگر بیمار مبتلا به وبا درمان نشود، ۴۰ تا ۵۰ درصد خطر مرگ وجود دارد. درمان وبا هم تأمین سریع آب و الکترولیت های از دست رفته از طریق مدفوع آبکی است. اما اگر بیمار به موقع درمان شود تنها یک درصد از بیماران جان خود را از دست می دهند، البته یک درصد مرگ هم برای وبا زیاد است، چون تعداد مبتلایان خیلی بالاست."

آغاز اپیدمی اخیر وبا به دلایل متعددی از جمله، جنگ و از دست رفتن تاسیسات درمانی، تراکم جمعیت و زندگی در شرایط غیر بهداشتی، بارش کم و پایین رفتن سطح آب رودخانه فرات و جاری شدن سیلاب های زمستانی و آلوده شدن آب چاه ها به فاضلاب است.

سازمان جهانی بهداشت می گوید، بهترین راه مبارزه با وبا تآمین آب و سالم و بهداشتی است چون تقریبا همیشه آلودگی آب به فاضلاب موجب شیوع اپیدمی وبا می شود.

XS
SM
MD
LG